Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Sięgniesz nieba, wzlecisz

„Cud chłopak” to wzruszająca opowieść o bardzo młodych ludziach, dojrzewaniu, budowaniu relacji z równieśnikami, o uczeniu się emocji, o umiejętnościach radzenia sobie z nimi. Ale nie tylko. To również opowieść, która obnaża tak często spotykane zachowania, opowieść, która w bardzo wyrazisty sposób pokazuje to gorsze oblicze naszej natury – i choć czytając ją, myślimy, że te zachowania są okrutne, to jednak do końca nie wiemy, jak zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji.

Autorka, R. J. Palacio, często odwołuje się do bardzo prostych ludzkich emocji, którym czytelnik daje się ponieść, wzrusza się i uruchamia proces myślowy. I czytając, zastanawiałam się czy to jest książka dla młodzieży, czy może dla dorosłych, żebyśmy w końcu nauczyli się naprawdę akceptować inność i odmienność.

W przypadku Augusta, głównego bohatera, owa odmienność nie jest od niego w żaden sposób zależna. Chłopiec urodził się z wadą genetyczną i pomimo wielu przebytych operacji, jego twarz jest bardzo zniekształcona.

„Brzydota” Augusta jest przerysowana, jest tak unaoczniona, że nie można jej nie zauważyć – przez co chłopiec jest odrzucony przez szkolną społeczność. I pomimo tego, że sam już się do swojego wyglądu przyzwyczaił, zachowania rówieśników wciąż sprawiają mu wiele przykrości.

Jednak są w książce również osoby przychylne chłopcu, które oprócz jego „powykrzywianej” twarzy widzą, że jest wrażliwy, inteligentny, że ma poczucie humoru, że jest zwyczajnym dzieckiem.

Zdarza się i tak, że pod skorupą nieczułości dzieci borykają się z własnymi problemami – od których chcą odwrócić uwagę innych – czasem dziwnym strojem, odmienną fryzurą czy zachowaniem.

Chyba nie będę oryginalna, mówiąc, że nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, a jednak wciąż dla wielu ten wygląd ma ogromne znaczenie. Często też my – dorośli – nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo naszym codziennym wyglądem i zachowaniem staramy się przypodobać innym. Podobnie bywa z bohaterami R. J. Palacio.

Z czasem zmienia się nastawienie rówieśników do Augusta. Opowieść kończy się pozytywnym przesłaniem – „jesteś naszym cudem”! A ja sobie myślę, że tylko od nas zależy czy potrafimy sięgać nieba. Augustowi udaje się w końcu wzlecieć. Wie, że ma prawdziwych przyjaciół. I to jest dla niego najważniejsze!

Małgorzata Szewczyk, fot. Wydawnictwo Albatros