Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Przyjemność czytania

Gdy zastanawiam się nam tym, czym jest dla mnie przyjemność czytania, natychmiast na myśl przychodzi mi ciepły fotel, kubek gorącej herbaty, jesienny wieczór. Tym właśnie jest czytanie…

Przyjemność jest tym większa, im bardziej można się nią podzielić, na przykład z dziećmi. By jednak móc przekazać przyjemność dziecku, trzeba ją najpierw samemu posiadać. Ktoś mógłby zapytać: po co w ogóle czytać? Otóż wyjaśniam: czytanie pobudza mózg do pracy, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, stymuluje rozwój emocjonalny i ma wiele innych zalet.

Wyjść poza formę
Czytanie jest nawykiem, który najłatwiej można zaszczepić w dziecku. Wcześniej czy później będzie ono musiało nauczyć się czytać. Tylko od nas zależy czy będzie mu sprawiać przyjemność, czy będzie dla niego przykrym obowiązkiem. Sama umiejętność czytania wykracza poza formę książki.

Zainteresowanie książkami możemy rozbudzać w dzieciach od najmłodszych lat. Nie szkodzi, że jeszcze nie potrafią czytać. W pierwszych miesiącach życia najlepiej sprawdzą się książeczki z tkanin. Jest w nich wszystko, co koncentruje uwagę kilkumiesięcznego dziecka – różne kolory, dużo szczegółów i zabawka, którą możną wziąć do ręki.

Pobudzanie zmysłów
Każda strona to poznawanie innego miejsca oraz jego mieszkańców. Może to być świat zwierząt, zagon warzyw, a może po prostu „farma” przedmiotów. Jednak czytanie to także rozróżnianie kolorów i ćwiczenia manualne. Dzięki zastosowaniu materiałów o różnej fakturze dzieci rozwijają też zmysł dotyku.

Powyżej pierwszego roku życia dziecka można zacząć wprowadzać książki z grubszej tektury, odporne na szarpanie, gryzienie i rzucanie. Początkowo dziecko nie będzie zainteresowane tym, o czym mu czytamy. Dużo większą radość sprawiać mu będzie oglądanie ilustracji. Jednak po jakimś czas samo upomni się, by mu przeczytać nową bajkę.

Jedno jest pewne, jeśli we wczesnym dzieciństwie dziecko polubi czytanie, kiedy osiągnie wiek szkolny zdecydowanie chętniej będzie sięgać po szkolne lektury, a także pozycje spoza listy książek obowiązkowych, chcąc rozwijać swoją wiedzę i zainteresowania.

I tym jest właśnie jest czytanie, dzięki któremu poznajemy nowe, nieodkryte dotąd przestrzenie naszej wyobraźni. Przyjemnością! Pobudzaniem ciekawości czy wspieraniem twórczości. Czytanie jest szansą na sukces.

Małgorzata Szewczyk, fot. Siedmioróg