Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Harry Potter – czarodziejskie powieści w pięknym wydaniu

Jeśli chodzi o historię Harrego Pottera zna ją chyba każdy, a przynajmniej znajoma jest mu postać głównego bohatera. Historia chłopca od początku nie była jednak różowa.Akcja powieści toczy się pod koniec XX wieku w Londynie w szkole dla czarodziejów w Hogwarcie. Bohater – Harry z rodziny Potterów, to syn sławnych czarodziejów. Sierota i podrzutek, który wychowywany był przez ciotkę i wuja Dursleyów. Jednak był przez nich traktowany jak nieproszony gość. Nic więc dziwnego, że mieszkał w komórce pod schodami, nie miał zabawek, nosił stare ubrania, a na dodatek musiał znosić zachowania złośliwego kuzyna Dudley'a. Harry był jednak wyjątkowym chłopcem. Miał bowiem moc, która odróżniała go od innych chłopców i jednocześnie chroniła przed złem.

Tajemniczą sprawą z przeszłości jest blizna na jego czole, którą został naznaczony w niebezpiecznych okolicznościach. Pewnego dnia jego życie się zmienia. W Londynie roi się od czarodziejów… Listonosz przynosi tajemniczy list dla Harrego. Pojawia się dziwny Brodacz na motocyklu i zabiera go na zakupy w nieznane mu dotąd rejony miasta. Chłopiec trafia do szkoły dla czarodziejów. Brzmi trochę, jak znana opowieść z rodzimego podwórka…

W świecie czarodziejów jest bardzo sławny. Jednak on sam uważa się za zwyczajnego chłopca, który popełnia błędy. Obawia się, że nie podoła obowiązkom, które ma wypełnić. Są tacy, którzy uważają, że polskim odpowiednikiem Harrego jest Pan Kleks. Czy słusznie? Pozostawiam to ocenie czytelników.

Powieść „Harry Potter” to sześciotomowy cykl o przygodach młodego czarodzieja. Autorką powieści jest J. K. Rowling, choć tego też chyba nikomu prypominać nie trzeba, angielska pisarka i nauczycielka literatury. Rowling stworzyła wielotomową powieść, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Zdobywa rzesze wiernych fanów kolejnych pokoleń młodzieży.

Jest to powieść o tym, że nawet jeden mały człowiek, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem. Harry nigdy by się nie spodziewał, że można latać na miotle, znać pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę, która czyni go niewidzialnym. Nigdy też nie pomyślałby, że to właśnie on stoczy walkę z potężnym i złym Lordem Voldemortem.

To także powieść o prawdziwej przyjaźni i tęsknocie, których Harry doświadcza. W szkole Harry spotyka dwójkę przyjaciół, z którymi przeżywa niesamowite przygody. Uczy się magii, ale również tego, jak być dobrym człowiekiem i czarodziejem. Tęskni za rodzicami, których cienie odnajduje w zaczarowanym lustrze.

Ostatnie wydanie serii książek o „Harrym Potterze” napisanych przez Joanne K. Rowling z genialnym przekładem Andrzeja Polkowskiego, ukazało się w nowej odsłonie nakładem Wydawnictwa Media Rodzina. Tym razem jest to siedmiopak książek o młodym czarodzieju w bardziej ekskluzywnej formie. Okładki są o wiele bardziej dopracowane. Każda nawiązuje oczywiście do zawartości, ale zarazem są o wiele poważniejsze niż poprzednie okładki. Pomagają też budować klimat akurat czytanej części. Całość wciąż czyta się bardzo dobrze, a dodatkowo, książki świetnie wyglądają na półce.

Małgorzata Szewczyk, fot. Media Rodzina