Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Współczesna Dżungla

W sobotę, 19 listopada tego roku na NOVEJ Scenie Teatru Muzycznego ROMA odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Księga dżungli”, opartego na motywach opowiadań Rudyarda Kiplinga.Przedstawienie przeznaczone jest dla młodych widzów. – NOVA Scena mieści 150 osób i jest w Teatrze Muzycznym ROMA swoistym kontrapunktem dla tego, co pokazujemy na Dużej Scenie – mówi dyrektor Teatru, Wojciech Kępczyński. – Mamy tu kilka nurtów działalności: to kameralne spektakle muzyczne dla dorosłych jak „Pięć ostatnich lat” czy „Tuwim dla dorosłych”, fantastyczny cykl koncertów „Dobry Wieczór Jazz” i oczywiście cieszące się ogromnym powodzeniem spektakle dla dzieci, czyli tytuły takie jak „Alicja w Krainie Czarów”, „Mały książę” i „Adonis ma gościa”. Bardzo się cieszę, że do tych tytułów dołączy teraz jeszcze „Księga dżungli”.

– To już drugie przedstawienie, które mam przyjemność przygotowywać na NOVEJ Scenie TM ROMA – mówi Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu, a zarazem autor scenariusza i tekstów piosenek. – Tytułowa dżungla to współczesny świat dorosłych, na który staram się spojrzeć oczami dzieci. Chciałbym pokazać to, co jest w nim piękne, ale i to, co może stanowić zagrożenie i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania, jak młody człowiek może odnaleźć się w różnych sytuacjach. – Prawdziwa dżungla jest niezwykle różnorodna i tę właśnie różnorodność starałem się oddać w muzyce – dodaje Jakub Lubowicz, kompozytor i jednocześnie kierownik muzyczny spektaklu. – Mamy tu do czynienia z łączeniem różnych stylistyk, od muzyki elektronicznej aż do folkloru podhalańskiego. To jest to, co zawsze najbardziej mnie interesuje: stworzenie do spektaklu teatralnego takich utworów, które przy swoim ogromnym zróżnicowaniu będą się wzajemnie uzupełniały i stanowić będą harmonijną całość.

W roli głównego bohatera – Mowgliego/Żaby – na zmianę występować będą czterej chłopcy w wieku 9-12 lat, którzy zostali wybrani w otwartych castingach: Jan Szydłowski, Filip Rogowski, Jan Pisera i Michał Rosiński. Ten ostatni już występował na scenie w spektaklu „Deszczowa piosenka” w TM ROMA. Dla pozostałej trójki jest to teatralny debiut.

TEATR MUZYCZNY ROMA
pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego to największa scena musicalowa w Polsce. Przez ostatnie niemal dwie dekady można było w ROMIE oglądać światową klasykę musicalową. Dzieła kompozytorów takich Andrew Lloyd Webber czy Claude-Michel Schönberg doczekały się tam autorskich inscenizacji typu „non-replica production”. Na scenie przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie wystawione zostały między innymi nie tylko trzy najpopularniejsze musicale w historii – „Koty”, „Upiór w Operze” i „Les Misérables” – ale także doskonale przyjęty rodzimy musical „Akademia Pana Kleksa”. Spektakle ROMY zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem niemal 700 000 widzów, którzy obejrzeli „Upiora w Operze”, czy zbliżająca się do liczby 400 000 publiczność ostatniej produkcji – musicalu „Mamma Mia!”. TM ROMA to także Nova Scena z widownią na 150 miejsc, gdzie obecnie wystawiane są m.in. niezmiernie popularne przedstawienia dla dzieci („Alicja w Krainie Czarów”, „Mały książę”, „Adonis ma gościa”) i kameralne spektakle muzyczne dla dorosłych („Pięć ostatnich lat”, „Tuwim dla dorosłych”). Tam także od kilku lat gości jedyny w swoim rodzaju cykl koncertów „Dobry Wieczór Jazz”, którego opiekunem artystycznym jest Krzysztof Herdzin.
Źródło: Teatr Muzyczny Roma, fot. Małgorzata Szewczyk