Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Janek jest inny

„Janek jest inny…” to historia rodziny, w której urodził się Jaś – chłopiec z autyzmem, autorstwa Heleny Kraljič.

Jaś ma kochających rodziców i dwie siostry. Wszyscy mieszkają w małym miasteczku. Na pozór wydają się zwyczajną rodziną. Jednak każdego dnia borykają się z zupełnie innymi kłopotami niż większość zwyczajnych rodzin. Mama jako pierwsza zauważyła, że z dzieckiem dzieje się coś złego. W końcu rodzice postanowili pójść z Jasiem do lekarza. Okazało się, że Jaś jest dzieckiem autyztycznym.Jaś nie lubi odpowiadać na pytania, często mówi kilka razy to samo i ma ogromne problemy z współistnieniem w grupie. Niechcący niszczy latawiec kolegi, albo rysuje po piórniku koleżanki. Dzieci myślą, że robi to celowo, nie wiedząc, czym jest autyzm. Przez to przestają go lubić…

Jednak okazuje się, że ma również ponadprzeciętne zdolności matematyczne i pięknie rysuje. To z kolei imponuje jego rówieśnikom. Oczywiście wciąż nie lubi hałasu i muzyki, chodzi na palcach, mruga i powtarza słowa, ale dzieci trochę inaczej na niego patrzą.

Książka Heleny Kraljič porusza bardzo ważny problem – dzieci, cierpiących na autyzm. Wprawdzie w niewielkim zakresie. Pojęcie autyzmu ma bardzo szerokie spektrum, którego nie sposób pokazać w niespełna 30-stronicowej książce dla dzieci. Jednak myślę, że książka pomoże małym czytelnikom zrozumieć, dlaczego niektóre dzieci zachowują się dziwnie, są niemiłe, a czasem wręcz niegrzeczne.

Małgorzata Szewczyk, fot. Wydawnictwo Piętka