Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Przygoda przyjaźń i tarapaty

Szczerze przyznaję, że filmu nie widziałam. Może dlatego, że kino nie jest moją ulubioną formą przekazu, chociaż ostatnio się do niego przekonuję.

Po drugie, wszyscy porównują „Tarapaty” do Nienackiego czy Niziurskiego, a mnie najbardziej książka przypomina „Nawiedzony dom” Chmielewskiej. Chłopiec, dziewczyna i pies, którzy próbują rozwikłać zagadkę. Tam rodzeństwo, tu przypadkowi znajomi, którzy pod wpływem okoliczności stają się przyjaciółmi. Ale od początku…

Kończy się rok szkolny i zaczynają się upragnione wakacje. Julka ma lecieć do rodziców do Kanady, ale, jak nie trudno się domyślić, żadnej Kanady nie będzie! Jest natomiast warszawski Mokotów – nuda! I tajemnicza sprawa zaginionych map, do którego to zdarzenia Julka niestety przyłożyła rękę.

W międzyczasie dzieci odkrywają i demaskują szajkę złodziei, odnajdują ich kryjowkę w starym opuszczonym domu i odnajdują skarb.

Początkowo dziewczynka jest przekonana, że będą to najgorsze wakacje w jej życiu. Tymczasem okazuje się, że niezapomniana przygoda może zdarzyć się wszędzie. Dodatkowym prezentem od losu jest niespodziewana przyjaźń, która narodziła się z powodu poczucia samotności i spowodowała, że jednak to najlepsze wakacje.

Julka i Olek wspólnie przeżywają wiele przygód, które czasem mrożą w żyłach krew, ale dzięki temu dzieci przekonują się, że stają się sobie bliscy, że są dla siebie ważni i że przyjaźń jest czasem bardzo trudna, ale na prawdziwego przyjaciela można liczyć zawsze.

Małgorzata Szewczyk, fot. Wydawnictwo Agora