Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

BEST - Bezpieczna strona - Certyfikat

Jaś i Janeczka w Polsce

Najsłynniejsze holenderskie 5-latki znów w Polsce!Znacie ich? Oto Jaś i Janeczka – para nierozłącznych przyjaciół. Są ciekawscy, mają szalone pomysły
i mnóstwo przygód. Bawią się, rozrabiają i razem odkrywają świat.

Napisane prostym językiem opowiadania o ich codziennych perypetiach to klasyka niderlandzkiej literatury dziecięcej. Teraz prezentujemy je polskim czytelnikom w nowym przekładzie.

Przygody Jasia i Janeczki były publikowane w odcinkach w holenderskim dzienniku „Het Parool”
w latach 1952–1957. Później zostały zebrane w 5-tomową serię książkową i doczekały się licznych wydań w wielu językach. Pierwsze polskie wydanie nosiło tytuł „Julek i Julkaˮ.

tekst: Annie M.G. Schmidt
ilustracje: Fiep Westendorp
tłumaczenie: Maja Porczyńska-Szarapa

Annie M.G. Schmidt (1911–1995)
Najsłynniejsza niderlandzka autorka literatury dziecięcej. Oprócz książek dla dzieci ma na koncie także wiersze, piosenki, teksty kabaretowe i sztuki teatralne oraz scenariusze seriali telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Przełożona na wiele języków 5-tomowa seria Jaś i Janeczka po raz pierwszy ukazała się po polsku pod tytułem „Julek i Julkaˮ. W 1988 roku Annie M.G. Schmidt została wyróżniona Nagrodą Hansa Christiana Andersena – najważniejszą nagrodą w dziedzinie literatury dla dzieci; odebrała ją z rąk Astrid Lindgren.

materiały: Wydawnictwo Dwie Siostry