jakie są objawy zapalenia płuc

Nawet najzwyklejsze i zdawałoby się niegroźne przeziębienie może przerodzić się momentalnie w coś poważnego i zagrażającego życiu. A jeszcze gorzej bywa z grypą. Na pewno zdarzało ci się już zbagatelizować tę chorobę, co nie było niestety mądrym posunięciem.

Próbowałeś chodzić do pracy z katarem, wysoką gorączką i silnym bólem gardła, bo nie mogłeś sobie pozwolić na to, by ktoś inny zajął się twoimi zadaniami, no i jakoś dałeś radę – choroba minęła, a ty myślałeś, że problemy zdrowotne masz już za sobą.

Konsekwencje takiego postępowania mogą się jednak jeszcze pojawić. Jeżeli w ostatnim czasie znowu zaczęła ci dokuczać gorączka, a do tego ból odczuwalny w okolicach klatki piersiowej lub inne niepokojące objawy, jest to jasny znak, że przeziębienie bądź grypa mogły przerodzić się w poważne zapalenie płuc. A jakie są objawy zapalenia płuc? Jeśli się z nimi zapoznasz, łatwiej ci będzie postawić samodzielnie właściwą diagnozę. Nie zapominaj jednak o wizycie u lekarza. Jest ona absolutnie niezbędna, jeżeli masz jakiekolwiek przypuszczenia, że właśnie zachorowałeś na zapalenie płuc.

objawy zapalenia płuc

W zależności od tego, jaki czynnik doprowadził do rozwinięcia się zapalenia płuc, objawy choroby mogą być nieco inne. Bywają też zależne od aktualnego stanu zdrowia, układu immunologicznego, wieku, a nawet płci pacjenta. Nie myśl zatem, że jeśli u twojego kolegi zapalenie płuc pojawiło się w momencie nasilenia bólu klatki piersiowej, to tobie ono nie dolega, skoro narzekasz wyłącznie na gorączkę bądź bolesności odczuwalne w okolicy gardła. Ludzie są różni. Nie możemy porównywać siebie do innych.

W przypadku standardowego zapalenia płuc objawy zawsze jednak przynajmniej częściowo są podobne, dzięki czemu łatwo możesz zupełnie sam stwierdzić, czy jesteś narażony na tę chorobę. Raz jeszcze oceń swój aktualny stan. Pomyśl, co w tym momencie dokucza ci najbardziej. Możesz nawet zapisać sobie wszystkie niepokojące objawy, by następnie porównać je do tych charakterystycznych dla zapalenia płuc. Im więcej z nich będzie się ze sobą zgadzać, tym niestety większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście stan twojego zdrowia znacząco się pogorszył.

Jakie są objawy zapalenia płuc? Tym najbardziej charakterystycznym i typowym, który w przypadku tej choroby pojawia się dosłownie zawsze, na pewno jest gorączka. I to bardzo wysoka gorączka. Przeważnie osiąga pułap 38 stopni C, ale może być nawet wyższa – pamiętaj jednak, że jeśli przekroczy ona 40 stopni C, powinieneś od razu zgłosić się do lekarza czy nawet udać się na pogotowie. Drugi bardzo typowy objaw to bóle mięśni. Przeważnie towarzyszą im dreszcze i ogólne uczucie rozbicia.

płuca

Stajesz się tak zmęczony, że ledwo co wstajesz z łóżka i kompletnie nie masz apetytu, dlatego też przez cały dzień mógłbyś wyłącznie leżeć lub spać. Przy zapaleniu płuc pojawia się także uporczywy kaszel, który najczęściej występuje wraz z wydzieliną o żółtym bądź zielonym zabarwieniu. Skoro jednak ta choroba rozwija się właśnie w płucach, zawsze występuje przy niej także ból odczuwalny w klatce piersiowej. Może zwiększać swoją intensywność podczas głębokiego oddychania. Powoduje przez to przyspieszony oddech, a czasami wręcz napady duszności.

Nieco inne symptomy daje jednak zapalenie płuc, które rozwinęło się wskutek działania bakterii atypowych. Nie jest ono rzadkie, dlatego też istnieje pewne prawdopodobieństwo, że to właśnie do tej choroby doszło w twoim organizmie. A jakie są objawy zapalenia płuc, które zostało wywołane przez bakterie atypowe? Przede wszystkim są one słabsze. Mają mniejsze nasilenie i rozwijają się dużo wolniej, dlatego też na samym początku choroby możesz czuć się całkiem nieźle i nawet pomylić ją z przeziębieniem lub zwykłym zmęczeniem. Na samopoczucie też nie powinieneś narzekać. W przypadku tej odmiany zapalenia płuc będziesz mieć problemy głównie z silnym bólem gardła, suchym kaszlem, ewentualnie uczuciem duszności. Może się też pojawić gorączka, ale będzie ona znacznie niższa. Nawet w przypadku takiego zapalenia płuc powinieneś jednak zgłosić się do lekarza.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki aparat kupić
Następny artykułCiąża po 40

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here