Budowa energooszczędnego domu

Jeśli planujesz budowę swojego domu, zapewne zastanawiasz się, co zrobić, aby sprawić, by jego utrzymanie kosztowało jak najmniej. W tym artykule podpowiadamy aktualne energooszczędne trendy w budownictwie mieszkaniowym.

W ostatnich dziesięcioleciach sporo mówiło się o potrzebie tworzenia budynków, charakteryzujących się jak najniższym zapotrzebowaniem na energię. Powolne odchodzenie od kopalnych surowców energetycznych determinowane było przede wszystkim troską o środowisko naturalne. W dużych miastach w Europie i samej Polsce dokładano starań, aby zmieniać tradycyjne piece na węgiel i drewno, na bardziej ekologiczne paliwa, takie jak chociażby gaz. Ale szczególnie obecna niezwykle trudna sytuacja na globalnych rynkach paliw sprawiła, że osoby planujące budowę swojego domu bardzo poważnie podchodzą do kwestii związanych z energooszczędnością. Im bowiem mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię, tym mniejsza zależność właściciela od dostępności oraz cen surowców energetycznych. Domy energooszczędne oraz pasywne cieszą się obecnie zatem ogromnym zainteresowaniem. Osoby zastanawiające się nad budową tego typu domu, muszą uwzględnić w projekcie najróżniejsze aspekty, które pozwalają na osiągnięcie takiego celu.

Odpowiednie ocieplenie budynku

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat charakter budownictwa mieszkaniowego znacząco ewoluował. Dawniej osoby budujące dom, dążyły do stworzenia budynku o jak największej powierzchni mieszkalnej. Podejście takie wynikało z chęci zapewnienia swoim dzieciom odpowiednich warunków do życia. Budując typowe prl-owe kwadraty mało kto zwracał uwagę na ich optymalne ocieplenie – przyczyniały się do tego oczywiście bardzo niskie ceny węgla oraz gazu. Również dostępność drewna absolutnie nie była żadnym problemem. Obecnie stosowanie ocieplenia dachu, stropów oraz ścian jest już absolutnym standardem. Zastosowanie do ocieplenia ścian białego styropianu o grubości 15cm jest niezbędnym minimum. W domach energooszczędnych oraz pasywnych standardowo stosuje się izolację o minimum 30cm grubości. Nie mniejsze znaczenie ma również prawidłowe ocieplenie fundamentów domu. Ma ono również niebagatelny wpływ na termoizolację budynku. Zapobiega również przedostawania się do budynku trudnej do usunięcia wilgoci. Proces ten jest zauważalny w bardzo starych budynkach, wilgoć przedostaje się do konstrukcji budynku poprzez nieocieplone fundamenty, a następnie przesuwa się stopniowo ku górze stopniowo obejmując cały budynek. Styropian jako materiał termoizolacyjny stosuje się nie tylko do ocieplania ścian. Jak czytamy w serwisie ogrzany.pl Izoluje się w ten sposób również: dach, stropy, podłogi oraz cokoły w domach jednorodzinnych. Odpowiednie ocieplenie budynku znacząco obniża jego zapotrzebowanie na energię cieplną, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Oczywiście warto pamiętać, że termoizolacja to nie jedyny sposób na oszczędzanie energii w budynku. Niemałe znaczenie mają również różnego typu instalacje.

Systemy oszczędzające energię

Energia cieplna ulatuje z budynku nie tylko przez ściany, dach oraz elementy konstrukcyjne. Ogromne straty generują również typowe systemy wentylacyjne. Jak to możliwe? Jeśli przyjrzymy się tematowi bliżej, dobrze zrozumiemy, dlaczego tak powszechne w ostatnich latach stały się systemy rekuperacji. Każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w sprawnie funkcjonujący system wentylacji. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się obecnie dwa rodzaje systemów wentylacji – grawitacyjną oraz mechaniczną. Pierwszy rodzaj – wentylacja grawitacyjna – jak sama nazwa wskazuje w swoim sposobie działania wykorzystuje siłę grawitacji. Cyrkulacja powietrza w budynku odbywa się dzięki zgromadzonej w powietrzu energii cieplnej. To właśnie ona sprawia, że ciepłe powietrze znajdujące się w kanałach wentylacyjnych stopniowo unosi się ku górze tworząc we wnętrzu budynku niewielkie podciśnienie – wymusza ono napływanie do wnętrza mieszkania kolejnych partii powietrza z zewnątrz. System ten przez tysiąclecia sprawdzał się znakomicie. Niestety wentylacja taka generuje ogromne straty energii cieplnej. Ciepło zgromadzone w powietrzu znajdującym się wewnątrz mieszkania jest usuwane z niego wraz z wydalanym poprzez kanały wentylacyjne powietrzem. Okazuje się jednak, że energię tą można z powodzeniem odzyskać – proces ten nazywamy rekuperacją (nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego odzysk). Wentylacja z odzyskiem ciepła nazywana jest systemem rekuperacji. To znakomite rozwiązanie pozwalające na znaczące obniżenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Rekuperatory ASK, system rekuperacji może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Instalacje te są na tyle skuteczne, a przy tym stosunkowo niedrogie, że inwestycja taka przy obecnych cenach surowców energetycznych może zwrócić się nawet po zaledwie 5 latach. Oczywiście zwrot z inwestycji jest zależny od wielu czynników – między innymi powierzchni użytkowej budynku oraz aktualnych cen opału. Na czym polega fenomen systemów rekuperacji? Sprawiają one, że energia cieplna zmagazynowana w wydalanym z budynku powietrzem jest wykorzystywana do podgrzewania świeżo napływającego do mieszkania powietrza. Sprawność energetyczna rekuperatorów oferowanych przez markę TanieReku.pl sięga nawet 90%. Dodatkowym atutem wentylacji mechanicznej jest zastosowany skuteczny system filtrowania powietrza. Dzięki temu domownicy mogą nieustannie oddychać krystalicznie czystym powietrzem.

Wykorzystywanie energii odnawialnej

W Europie od lat mówi się o potrzebie wdrażania technologii pozwalających wykorzystywać odnawialne źródła energii. O ile do tej pory zainteresowanie pompami ciepła było niewielkie, o tyle w dobie wzrostu cen surowców energetycznych temat naprawdę stał się gorący. Pompy ciepła pozwalają na niemal całkowite uniezależnienie się od tradycyjnego opału. Do najbardziej popularnych urządzeń tego typu należą powietrzne pompy ciepła. Mogą one być wykorzystywane nawet przy ujemnych temperaturach. Dzięki temu stanowią znakomite źródło energii cieplnej w domach jednorodzinnych w Polsce. Wielu właścicieli pomp ciepła decyduje się również na montaż alternatywnego źródła ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego. W razie jakiejkolwiek awarii pompy ciepła, taki kocioł grzewczy może awaryjnie zasilać instalację centralnego ogrzewania.

pompa ciepła w mieszkaniu

Sposób działania pompy ciepła jest w zasadzie dość prosty do wyjaśnienia. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, które ‘pompuje’ energię cieplną z jednego miejsca w drugie. Urządzenia te mogą pozyskiwać ciepło z różnych źródeł – z powietrza, ze zbiornika wodnego lub z gruntu. Dobór rodzaju pompy ciepła zazwyczaj zależy od możliwości inwestora.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/mini-kultura.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here