ciąża bliźniacza

Narodziny dziecka to jedna z najcudowniejszych chwil w życiu każdej osoby, która pragnie mieć kochającą rodzinę. Radość wielu rodziców jest jeszcze większa, gdy na świat przychodzą bliźniaki. Czym charakteryzuje się ciąża bliźniacza?

Jak rozpoznać ciążę bliźniaczą?

Wiadomość o ciąży bliźniaczej potrafi zaskoczyć niejednego rodzica. We współczesnych czasach tę wyjątkową wiadomość, każdy rodzic może otrzymać jeszcze przed narodzeniem się bliźniaków. Otóż dzięki badaniom USG, każdy lekarz – ginekolog jest w stanie rozpoznać ciążę bliźniaczą już w początkowym okresie jej trwania. Z pomocą specjalnej sondy dopochwowej jest to możliwe już w czwartym tygodniu ciąży.

Ciąże bliźniacze zazwyczaj powstają wówczas, gdy dochodzi do zapłodnienia pojedynczej komórki jajowej przez jeden plemnik. W dalszej kolejności dochodzi do podziału zarodka na dwie takie same struktury. Bliźnięta pochodzące z takiej ciąży są określane powszechnie jako jednojajowe. Cechą charakterystyczną jest to, że zawsze posiadają taką samą płeć oraz taki sam kod genetyczny.
W zależności od tego, po jakim czasie od zapłodnienia zarodek się podzieli na dwie części bliźnięta mogą posiadać wspólne lub oddzielne łożyska oraz worki owodniowe.

Ponadto podwójna ciąża może być także wynikiem zapłodnienia dwóch odrębnych komórek jajowych przez dwa różnorodne plemniki męskie. Wówczas to na świat przychodzą bliźnięta dwujajowe, które to mogą posiadać taką samą lub odmienną płeć. W takiej sytuacji narodzone dzieci zazwyczaj nie wyglądają tak samo. Ich podobieństwo może być takie jak w przypadku rodzeństwa, które to pochodzi z dwóch oddzielnych ciąż. Według lekarzy – ginekologów tego typu ciążę powinno określać się nie jako bliźniaczą, lecz jako ciążę dwojaczą.

kobieta w ciąży

Opieka lekarska podczas ciąży bliźniaczej

Każda matka, która w swym łonie nosi dwoje dzieci powinna zadbać o to, aby narodziły się one w pełni zdrowe. W związku z tym niezwykle ważne jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz rzetelne stosowanie się do porad lekarza – ginekologa.

Niezwykle ważną kwestią jest wybór dobrego oraz doświadczonego lekarza – ginekologa, który to w profesjonalny sposób zajmie się kobietą przez cały okres ciąży.Warto zatem zawsze wybrać takiego ginekologa, który posiada duże doświadczenie w prowadzeniu ciąż bliźniaczych oraz cieszy się nienaganną opinią.

Niezwykle ważne dla każdej kobiety w ciąży jest wczesne określenie rodzaju ciąży, gdyż od tego w dużej mierze zależy sposób jej prowadzenia. W związku z tym już w dwunastym tygodniu ciąży lekarz – ginekolog powinien wykonać pacjentce badanie USG, które to określa czy płody rozwijają się prawidłowo. Warto wiedzieć o tym, że najmniejsza liczba powikłań występuje w przypadku ciąży dwuowodniowej dwukosmówkowej, natomiast najwięcej w przypadku ciąży bliźniaczej jednoowodniowej.

W trosce o swoje bezpieczeństwo oraz jeszcze nienarodzonych dzieci, każda kobieta powinna znaleźć sobie takiego lekarza, który współpracuje z oddziałem szpitalnym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku konieczności hospitalizacji ciężarnej kobiety, bowiem wówczas może ona znajdować się pod opieką lekarza prowadzącego. Jest to także bardzo korzystne dla ciężarnej kobiety z punktu psychologicznego, bowiem wówczas czuje się ona bardziej pewna, że jej maleństwom nie stanie się nic złego.

para

Ciąże bliźniacze a oszczędzający tryb życia

Każda kobieta, która to nosi w sobie bliźniaki powinna prowadzić odpowiedni tryb życia, a zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. W tym czasie dochodzi bowiem do dużego przyrostu masy ciała i brzuch staje się bardzo duży. U kobiety z ciążą bliźniaczą bardzo często pojawia się zmęczenie, mocne bóle kręgosłupa czy też obrzęki nóg.
W związku z tym nie powinna ona się zbytnio przemęczać oraz dużo odpoczywać. Ponadto powinna unikać dużego wysiłku fizycznego oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

W sytuacji gdy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem kobiety muszą czas do narodzin dziecka spędzić w łóżku. Warto zawsze stosować się do zaleceń lekarza, bowiem dzięki temu na świat mogą przyjść zdrowe oraz pełne sił noworodki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here