Wśród dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym coraz częściej diagnozowane są rożnego rodzaju zaburzenia. Do jednego z nich należy dysleksja. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie na czym dokładnie polega dysleksja oraz jak sobie z nią radzić.
Czym jest dysleksja?
Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania, pisania i/lub rozumienia tekstu, które nie wynikają z niedostatecznej inteligencji, woli czy braku okazji do nauki. Osoby z dysleksją mają trudności z automatycznym odczytywaniem słów i/lub zrozumieniem tekstu, pomimo że posiadają wystarczającą wiedzę i umiejętności poznawcze. Dysleksja jest zwykle związana z zaburzeniami przetwarzania językowego, takimi jak trudności z rozpoznawaniem i odróżnianiem dźwięków w języku mówionym, z pamięcią krótkotrwałą, z koncentracją i/lub z koordynacją wzrokowo-ruchową. Jest ona zaburzeniem neurologicznym i często dziedzicznym. Osoby z dysleksją wymagają specjalnej pomocy i wsparcia w nauce, ale z odpowiednim wsparciem i strategiami edukacyjnymi mogą osiągać sukcesy w swoim życiu.
Czy da się zminimalizować dysleksję?
Dysleksja jest zaburzeniem neurologicznym, które jest zwykle dziedziczne i nie może zostać wyleczone. Jednak istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc w minimalizowaniu jej wpływu na codzienne życie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana dysleksja, tym łatwiej będzie rozpocząć odpowiednie leczenie i interwencje edukacyjne, które pomogą zminimalizować wpływ dysleksji na naukę. Ważne jest, aby nauczanie było dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów z dysleksją. Nauczyciele i pedagodzy powinni stosować strategie i techniki, które są skuteczne w pracy z osobami z dysleksją, takie jak korzystanie z dopasowanych metod nauczania i zwiększanie ilości ćwiczeń. Osoby z dysleksją często mają lepszą pamięć wzrokową lub słuchową, dlatego ważne jest, aby korzystać z różnych zmysłów podczas nauki. Można stosować obrazki, wizualizacje, nagrania dźwiękowe, a także ćwiczyć umiejętności manualne. Osoby z dysleksją bardzo często odczuwają niepewność i stres związany z nauką, dlatego ważne jest, aby stworzyć przyjazną i sprzyjającą atmosferę. Wsparcie ze strony rodziny, nauczycieli i przyjaciół z pewnością pomaga w minimalizowaniu wpływu dysleksji na samoocenę i motywację do nauki. W dzisiejszym, rozwojowym pod względem technologicznym świecie, istnieją różne narzędzia i programy komputerowe, ułatwiające naukę i codzienne życie. Mogą to być programy do syntezowania mowy, do nagrywania i odtwarzania tekstów, do przetwarzania tekstu na język mówiony, czy też do poprawy pisowni.
Pomoce do pracy z dzieckiem dotkniętym zaburzeniem dysleksji można znaleźć w specjalistycznym sklepie juniora.pl. Jest to sklep dedykowany Metodzie Krakowskiej i wszelkie pomoce znajdujące się w tym sklepie są zgodne z zasadami tej terapii.
Jak sobie radzić z dysleksją
Osoby z dysleksją, ich rodzice i opiekunowie, mogą skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak psycholodzy, pedagodzy specjalni, logopedzi, terapeuci czy instruktorzy czytania. Taka pomoc może obejmować terapię logopedyczną, psychoterapię, treningi umiejętności czytania, pisania i/lub matematyki. Poza tym korzystne jest używanie różnych narzędzi i programów komputerowych, które mogą pomóc w nauce i codziennym funkcjonowaniu. Niezbędne są także regularne ćwiczenia, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności czytania i pisania. Można stosować różne metody, takie jak powtarzanie słów, czytanie na głos, pisanie listów i opowiadań, a także korzystanie z ćwiczeń dostępnych w internecie. Ponieważ osoby z dysleksją często mają lepszą pamięć wzrokową i słuchową, dlatego warto wykorzystać różne zmysły w nauce. Można korzystać z obrazków, diagramów, wizualizacji tekstu, ale także słuchać audiobooków, nagrywać lekcje i odtwarzać je później, czy korzystać z nagrań dźwiękowych. Jeśli osoby z dysleksją mają trudności z utrzymywaniem koncentracji, to dobrym sposobem może okazać się dzielenie pracy na krótkie, pojedyncze etapy.
Nie ma jednoznacznego kierunku do minimalizowania zaburzenia jakim jest dysleksja. Warto jednak stosować różne strategie i techniki, aby pomóc osobom z dysleksją w codziennym funkcjonowaniu i rozwoju. Całe szczęście jest wiele pomocy terapeutycznych, z których można korzystać, żeby wspomóc pracę z dysleksją.