Jednym z przykazań sprawnej logistyki jest niemarnowanie zasobów na gromadzenie i przechowywanie zapasów. Ostatnie lata jednak dość dobitnie powiedziały nam, że nie zawsze pozbywanie się buforu w postaci aktywów to jedyna słuszna droga. Pandemia i problemy z produkcją w Chinach i przerwane łańcuchy dostaw, czy zawirowania na rynkach zbyt spowodowane wojną na Ukrainie oraz liczne susze i powodzie spowodowały konieczność nowego podejścia do kwestii logistycznych w wielu firmach.
Po co gromadzić zapasy w magazynie buforowym?
Aby zagwarantować stałość dostaw oraz terminowe realizowanie zobowiązań, konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości zapasów. W niepewnych czasach, zapasów powinno być więcej niż wtedy, gdy naszym światem rządziły względnie trwałe i przewidywalne czynniki. Do przechowywania służą magazyny buforowe. Czym jest magazyn buforowy i jaką dokładnie funkcję spełnia w logistyce? Czym różni się od innego rodzaju magazynów?
Jak wygląda magazyn buforowy?
Magazyn buforowy zwykle znajduje się w bliskiej odległości od zakładu produkcyjnego lub od miejsca, w którym przyjmowane są dostawy towarów. Miejsce to przeznaczone jest do składowania produktów na okres tymczasowy, przypadający na oczekiwanie na rozlokowanie zawartości do pozostałych punktów logistycznych danego przedsiębiorstwa lub w oczekiwaniu na sprzedaż/wykorzystanie. Magazyny buforowe najczęściej widuje się w dużych fabrykach lub obiektach przemysłowych i jest to z reguły największy obiekt na terenie przedsiębiorstwa. Służą składowaniu towarów w sytuacji, gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca do magazynowania wyprodukowanych lub przyjętych nadwyżek w pozostałych magazynach.
W praktyce, magazyn buforowy służy składowaniu tych produktów, które są określane jako szybko rotowalne. Zgodnie z analizą ABC, są to towary z grup A i B. Ze względu na tę specyfikę, magazyny buforowe muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby relokowanie produktami, które się wewnątrz nich znajdują było możliwe było szybkie i łatwe. Specyfiką tego rodzaju magazynów jest brak stałego przypisywania miejsc dla towarów, które mają być magazynowane.
Czy warto zlecić organizację magazynu buforowego firmie outsourcingowej?
Jeśli zorganizowanie magazynu buforowego od podstaw samodzielnie nie jest w naszym zasięgu, możemy skorzystać z firm, które świadczą tego typu usługi. Całkiem dobre opinie ma działająca w tej branży 3LP. Jest to opłacalny krok, szczególnie ze względu na dużą trudność, jaką przeciętne przedsiębiorstwo ma z określeniem zapotrzebowania na wielkość powierzchni takiego magazynu.