Sypialna w stylu prowansalskim

Ostatnie lata to zauważalny zwrot ku prostym formom i ku naturalnym kolorom i odcieniom. Inspiracją dla wielu przestrzeni jest Prowansja i wywodzący się stamtąd styl, będący interesująca alternatywą dla innych trendów.

Pochodzenie stylu

Południowo-wschodnia Francja to miejsce, gdzie nadal żyje się niespieszenie, gdzie nie dominuje zgiełk znany z dużych ośrodków miejskich. Tutaj, pośród lasów, łąk, winnic i pól pachnących lawendą, codzienność wygląda inaczej. Jest nieco bajkowa, odrealniona, ale jakże urokliwa. Nie bez przyczyny malownicze widoki prowansalskich wsi i miasteczek umiłowali sobie malarze, z impresjonistami na czele. Prowansalskie słońce uwypukla delikatną grę naturalnych kolorów i odcieni. Biel i pastele kojarzą się z relaksem, wypoczynkiem i kontemplacją każdej spędzonej nieśpiesznie chwili. Wolna od gwaru Prowansja kusi też turystów i oczywiście jest inspiracją dla trendów w architekturze dla innych części świata. Współczesna Polska, także w wielu miejsca sielska, może przypominać magiczną krainę znaną z dzieł Moneta, Renoira, Degasa i oczywiście Podkowińskiego czy Pankiewicza.

Przytulna sypialna w stylu prowansalskim

Poza kolorystyką i zwrotem ku naturze styl prowansalski to przede wszystkim maksimum komfortu i ciepła. Proste meble świetnie komponują się z wysmakowanymi elementami wyposażenia. Rolety prowansalskie na oknach chroniące przed zbyt silnym słońcem dobrze wpisują się w charakterystykę stylu.

Jednym z kluczy do zrozumienia uroku stylu prowansalskiego jest naturalne światło – we Francji niewielkie domy mają wiele okiennic, wpływając na ciepłą i jasną stylistykę. Także w Polsce, mimo mniej przychylnych warunków w sezonie jesienno-zimowym, można osiągnąć podobny efekt. Do sypialni pasują komody w jasnych kolorach, niewielkie szafki nocne oraz delikatne i zarazem pojemne szafy.

W każdej sypialni centralnym punktem jest łóżko. Do wnętrza w stylu prowansalskim pasują modele nieco ascetyczne, wolne od nadmiaru zdobień. Oczywiście elementy dekoracyjne są jak najbardziej wskazane, ale powinny przywodzić na myśl prostą wiejską chatę a nie salon w dworku dziedzica czy pokój mieszczański.

W stylu prowansalskim kolorystyka ścian ma drugorzędne znaczenie. Powinna stanowić tło dla mebli i elementów dekoracyjnych. Pierwsze skojarzenie to biel. Ponadto można pokusić się domieszkę innych farb, oczywiście pasteli. Natomiast równie istotną rolę do mebli w stylu prowansalskim pełnią dodatki i bibeloty. Naturalne drewno, kamień, proste odlewy gipsowe oraz dekoracje kwiatowe to klucze do zrozumienia stylu.

Prosty, ale nie minimalistyczny i nie prostacki – styl prowansalski wpisuje się w potrzeby człowieka szukającego inspiracji w naturze, zarazem ceniącego piękno i walory estetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here