Osoby, które pragną założyć jednoosobową firmę w Niemczech doceniają nie tylko łatwy proces rejestracji, ale także przejrzyste i nieskomplikowane zasady prowadzenia działalności oraz elastyczne formy rozliczeń.
W zasadzie zdecydowana większość firm założonych przez Polaków ma charakter mikroprzedsiębiorstwa. Jednoosobowa firma w Niemczech jest zazwyczaj wybierana jako forma działalności przez pracowników branży budowlano-remontowej, gastronomicznej, handlowej, kosmetyczno-fryzjerskiej, związanej z usługami sprzątania czy opieką nad osobami chorymi i starszymi. Coraz częściej pojawiają się również firmy jednoosobowe w wolnych zawodach.
Jakie dokumenty są konieczne do założenia jednoosobowej firmy w Niemczech?
Procedury są naprawdę mało skomplikowane i w zasadzie wszystko można załatwić w jednym okienku. Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o założenie działalności, w którym wpisuje się adres zameldowania, dane firmy i deklaruje się branżę. Dokument składa się w odpowiednim urzędzie do spraw działalności gospodarczej. Nie wolno przy tym zapomnieć o zabraniu dowodu osobistego bądź paszportu, a także poświadczenia zameldowania oraz umowy najmu, dzierżawy lub kupna lokalu przeznaczonego na prowadzenie firmy. W przypadku zawodów rzemieślniczych dochodzi jeszcze konieczność dostarczenia świadectw i certyfikatów potwierdzających uzyskanie wymaganego wykształcenia oraz zaświadczenia o zarejestrowaniu swojej działalności w izbie rzemieślniczej. Koszty rejestracji nie są wysokie i w zależności od miasta i gminy wynoszą od 20 do 60 euro.
W większości przypadków przedsiębiorca od razu otrzymuje dokument o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, automatycznie dostaje się również numer identyfikacji podatkowej, który jest niezbędny do wystawiania rachunków za wszelkiego typu wykonane usługi. Numer najczęściej zostaje przesłany pocztą na adres firmy, chyba że komuś bardzo zależy na czasie, to może osobiście udać się do urzędu skarbowego, aby poprosić o numer identyfikacji podatkowej. Jednocześnie można wypełnić tam formularz rejestracji działalności. Warto zaznaczyć, że jednoosobowa firma w Niemczech, której roczne obroty nie przekraczają 17,5 tys. euro będzie zwolniona z podatku obrotowego. Trzeba jeszcze pamiętać o założeniu konta bankowego oraz prowadzeniu księgowości i w tej sytuacji zaleca się korzystanie z pomocy doradcy podatkowego.
W związku z tym, że procedury zakładania jednoosobowej firmy w Niemczech są wyjątkowo proste i szybkie, a zarazem że nie ma potrzeby posiadania żadnego kapitału startowego, to ta forma działalności gospodarczej cieszy się dużą popularnością u naszych zachodnich sąsiadów, również w przypadku pracowników z Polski.
Oferty pracy w opieka Niemcy znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/.