Wykładowca na kursach

Jest to osoba, która prowadzi zajęcia i szkolenia z określonej tematyki, inaczej nazywana trenerem lub edukatorem. Szkolenia te mają doskonalić umiejętności, a także wiedzę uczestników. Zawód wykładowcy na kursach jest dosyć młody, kojarzony z profesjonalizmem, częstymi wyjazdami, a także sporymi pieniędzmi, co z kolei wiąże się z dynamicznym rozwojem branży szkoleniowej.

Początkujący trenerzy zwykle nie mają zbyt dużego wyboru – pracują w zakresie, jaki zgłasza konkretny klient. Z biegiem czasu, wielu z nich specjalizuje się w jakiejś określonej dziedzinie i pracuje w zakresie, w którym czuje się najlepiej i odnosi najlepsze rezultaty. Niewątpliwie wpływ na specjalizację ma wcześniejsze doświadczenie trenera  albo jego szczególne zainteresowania.

Tutaj wiedza i praktyka stanowią największy potencjał. A zadowolenie klientów oraz ich rezultaty są najlepszą wizytówką i reklamą, która po pewnym czasie napędza się sama. Taka sytuacja dotyczy oczywiście tych najlepszych, którzy sporo czasu i uwagi poświęcają nie tylko swojej bieżącej działalności, ale skutecznie podnoszą swoje kwalifikacje, poziom wiedzy i umiejętności.

Takie szkolenia oferowane są głównie przez firmy informatyczne, doradcze, a także finansowe. Działalność szkoleniową możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Wiążąca się z bezpośrednim miejscem pracy i wykonywanym zawodem (np. finansisty czy informatyka), taka osoba szkoli po prostu innych pracowników swojej macierzystej firmy jak posługiwać się nowymi narzędziami, technologiami czy standardami, najbardziej popularną odmianą tego typu szkolenia jest instruktaż stanowiskowy – stosuje się go, gdy zatrudniana jest nowa osoba w firmie lub wdrażany jest nowy projekt.
  • Wiążąca się z prowadzeniem przez trenera szkoleń dla innych firm z dowolnej branży, takie szkolenia mogą być sprzedawane klientom indywidualnie lub za pośrednictwem firmy szkoleniowej, jednak prowadzenie szkoleń na własną rękę to duże ryzyko, na które mogą sobie pozwolić tylko autorytety.

Niektórzy kojarzą pracę wykładowcy na kursach z akwizycją lub przedstawicielstwem handlowym, ponieważ osoba ta musi potrafić sprzedać swoje szkolenie, jednak nie są to łatwe tematy. Dodatkowo efekty takich szkoleń możemy osiągnąć dopiero po jakimś czasie, a nie od razu.

Aby zostać wykładowcą na kursach, należy:

  • przejść odpowiedni kurs,
  • posiadać wykształcenie minimum średnie lub skończyć studia na AWF,
  • posiadać dobry stan zdrowia,
  • odznaczać się dobrą kondycją fizyczną,
  • siła i odporność na stres to również wymagane cechy.

Wykładowca na kursach – zarobki

Wysokość zarobków zależna jest od skuteczności szkoleń, a także majętności firmy, która płaci za szkolenie. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli zdobędziemy renomę i nasze nazwisko będzie znane, wynagrodzenie automatycznie idzie w górę – takie osoby potrafią zarabiać nawet 5000 złotych za dzień szkoleniowy.

Nie będąc jednak znaną osobą, trudno jest określić wysokość dochodów. W jednym miesiącu zarobi się kilka tysięcy, w drugim znacznie mniej. Trener bez znanego nazwiska lub działający pod marką firmy szkoleniowej może liczyć na kwotę od 500 do 1000 zł za dzień. Trener zazwyczaj pracuje na umowę o dzieło. Praca trenera, łącząca się z częstymi wyjazdami, właściwie wyklucza też podjęcie innego zajęcia.

Wynagrodzenia na stanowisku Wykładowca na kursach będą różne w zależności od rodzaju umowy, a także kwoty netto w rozliczeniu firma – firma, netto na rękę przy umowie o pracę czy też brutto.

Jak zostać wykładowcą na kursach?

Kandydaci na to stanowisko powinni ukończyć specjalną szkołę trenerów, studia podyplomowe lub kurs przygotowujący. Zanim jednak rozpoczniemy jakąkolwiek naukę, warto zadać sobie pytanie o to, jakim trenerem chcemy zostać. Do wyboru mamy wiele kategorii, wśród najpopularniejszych znajdują się: trener biznesu, trener projektu, trener wewnętrzny, a także trener NLP oraz STOP. Zazwyczaj macierzysta firma zajmuje się kierowaniem wykładowcy wewnętrznego na taki kurs.

Wykładowca na kursach musi przede wszystkim zbierać doświadczenie w swojej dziedzinie, lepiej też zająć się jednym tematem, a porządnie niż zaczynać kilka naraz i prowadzić je w sposób mało profesjonalny. Niezbędne jest również doświadczenie dydaktyczne.

Najbardziej rozchwytywani wykładowcy na kursach mogą pochwalić się licznymi szkoleniami, które przeprowadzili, a także referencjami od firm, które korzystały z jego usług – świadczy to o jego profesjonalizmie, a także dużej skuteczności szkoleń, co najbardziej się tutaj liczy – w końcu za takie kursy płacimy niemałe pieniądze i oczekujemy zamierzonych efektów.

Nazwy znanych koncernów i przedsiębiorstw powinny zajmować w CV miejsce zaraz po nazwisku. Fakt, że znane marki w przeszłości skorzystały z usług szkoleniowych danej osoby, ma gwarantować wysoką jakość i efektywność sprzedawanych szkoleń.

Wykładowca na kursach powinien posiadać przede wszystkim bogate doświadczenie zawodowe, które liczy się nawet bardziej niż wykształcenie, czy stopień naukowy. Takie osoby są nawet chętniej zatrudniane ze względu na wiedze praktyczną, a nie wyłącznie teoretyczną.

Mało kto wie, że praca wykładowcy na kursach wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym – podczas wielkogodzinnego szkolenia musimy być bardzo energiczni i sposób jak najbardziej pozytywny przekazywać swoją wiedzę, co często wiąże się z pokazywaniem różnych rzeczy. Dodatkowo jest to wielogodzinna koncentracja, błyskotliwość, a także łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi – w końcu najlepszym sposobem na dotarcie do konkretnej grupy osób  jest nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu, poznanie ich potrzeb i odpowiedź na ich wewnętrzne pragnienia.

Niekiedy wykładowca na kursach ma tak zaplanowany dzień, że jego szkolenia odbywają się jedno po drugim, musimy więc być niezwykle wytrzymali i znaleźć zawsze czas, aby przygotować się do następnego szkolenia. Nie możemy bowiem opadać z sił, a jakość naszych szkoleń powinna być zawsze taka sama.

Wykładowca na kursach – własna firma

Praca wykładowcy na kursach jest znana w Polsce dopiero od pewnego czasu, w związku z czym nie istnieją tu jeszcze żadne regulacje prawne. Każdy może zostać takim trenerem pod warunkiem, że ukończy specjalistyczne kursy i szkolenia. Reszta zależy już tylko od nas: w jaki sposób będziemy przekazywać ludziom swoją wiedzę, czy będziemy czerpać z tego satysfakcję i czy jesteśmy zdolni do licznych poświęceń.

Nasze dalsze losy zależą od jakości naszych szkoleń. To korzystający z usług słuchacze oraz właściciele firm decydują, jakich wykładowców wynajmą do przeprowadzenia serii szkoleń dla swoich pracowników.

Jeśli chcemy otworzyć własną firmę zatrudniającą samych wykładowców na kursach, niezbędne jest założenie działalności gospodarczej, a także posiadanie niezbędnej wiedzy, którą uzyskamy na licznych kursach przygotowawczych.

Cena za godzinę pracy wykładowcy zależy od wielu czynników:

  • tematu szkolenia
  • czasu jego trwania
  • ilości osób w grupie
  • renomy wykładowcy
  • certyfikatów i dyplomów posiadanych przez wykładowcę

W zależności od tych czynników zarobki trenerów mogą się wahać w granicach 300 – 5000 złotych za jeden dzień szkolenia.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/mini-kultura.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here