Jak urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym

Wielu współczesnych ludzi wybiera do swoich wnętrz minimalizm. Prostota i przemyślenie każdego detalu sprawiają, że jest wygodny, a nie tylko stylowy czy zgodny z modą.

Projektantka wnętrz prowadząca swojego bloga https://projektowaniewnetrz24.eu/ przybliży w tym artykule jak projektować wnętrza minimalistyczne.

Kiedy pojawiła się moda na kulturę japońską, przyczyniła się ona do rozwoju stylu minimalizmu. W naszym stuleciu tempo życia znacznie przyspieszyło, co stało się powodem, dla którego współcześni ludzie preferują minimalizm, pozbywając się luksusu i wszystkiego, co zbędne we wnętrzu. W rezultacie minimalizm stał się powszechny, stając się uosobieniem racjonalności. Nie należy jednak myśleć, że jest pozbawiony duchowego ciepła. Wręcz przeciwnie: zapewnia dużą ilość naturalnego światła, tworzy komfortową przestrzeń, w której przemyślany jest każdy szczegół. W takich mieszkaniach będzie można uciec od codziennego zgiełku, zrelaksować się i dobrze wypocząć.

Charakterystyczna cechy stylu minimalistycznego

Styl ten, jak każdy inny, ma nieodłączne cechy indywidualne, które go wyróżniają, czynią go wyjątkowym. Są to między innymi:

  • obecność niewielkiej liczby mebli, są tylko te najbardziej potrzebne;
  • podział na strefy funkcjonalne;
  • duże okna;
  • umieszczanie mebli np. szaf we wnękach ściennych;
  • wielofunkcyjność mebli;
  • brak wzorów i minimalizacja innych elementów dekoracyjnych.

Styl ten we wnętrzach zakłada staranne modelowanie przestrzeni. Otwory okienne zostają powiększone, usuwa się niepotrzebne przegrody, aranżuje dodatkowe otwory. Tu liczy się surowość linii, poprawność form, idealne proporcje.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wybór tego stylu dekoracyjnego, nie oznacza deklaracji ubóstwa. Taki wystrój wymaga drogich materiałów, ma elitarny wygląd, podkreśla nie tylko określony styl życia właściciela i jego doskonały gust, ale jest również oznaką elitarnego poziomu nieruchomości.

Minimalizm – materiały

Mieszkania, w których „żyje” minimalizm, zdobione są różnorodnymi materiałami. Może to być gładka lub teksturowana tapeta, szkło, kamień naturalny lub sztuczny, płytki ceramiczne. Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie powierzchnie muszą być w idealnym stanie, więc wysoka jakość wykończenia jest koniecznością.

W tym stylu, sufity wykonane są w jasnych kolorach, powinny być gładkie bez zdobień. Do dekoracji podłóg stosuje się gres, kamień lub deski. Można również użyć wysokiej klasy paneli. W tym stylu, okna i drzwi powinny być niewidoczne tak aby po prostu wtapiały się w wnętrze.

Styl ten do dekoracji ścian zakłada użycie monochromatycznej tapety, farby, płytek kamiennych czy paneli drewnianych. Istnieje możliwość stylizacji przestrzeni cegłą lub zastosowaniem tynku dekoracyjnego. Wybór konkretnej opcji zależy od osobistych preferencji właściciela nieruchomości.

Minimalizm a paleta kolorów

Jeśli mówimy o palecie kolorów, to ten styl zakłada dominację bieli, szarości lub jasnego beżu. Możesz skutecznie łączyć jasne i ciemne tony, tym samym strefując przestrzeń, nadając jej wyjątkowości.

We wnętrzach domów można zobaczyć takie zestawienia jak biel i szarość czy grafit, biel i czekolada. Jeśli jednak wcześniej stosowano bardziej „surowe tony”, dziś do podstawowej palety dochodzą takie kolory jak: jasnozielony, żółty, zielony itp.

Jeśli interesują Cię kolory we wnętrznu przeczytaj koniecznie  https://projektowaniewnetrz24.eu/kolory-salonu

Projekt kuchni, łazienki w stylu minimalizmu

Kuchnie urządzone są w bardzo przemyślany sposób. W przypadku ścian, podłóg, mebli wybierz dwa lub trzy kolory. Powierzchnie powinny być gładkie, bez ozdób. Funkcjonalność powinna być jak najbardziej przemyślana, dlatego stosuje się meble i okucia czołowych producentów, którzy zdążyli już sprawdzić swoje rozwiązania.

Przestrzeń kuchenna w domach utrzymanych w stylu minimalizmu powinna być przestronna

Łazienka jest urządzona w ten sam sposób. Powierzchnie ścian i podłóg są monochromatyczne bez wzorów, armatura i meble są wybierane pod kątem niezawodności i funkcjonalności. Wybierając ten styl, niedopuszczalna jest jakakolwiek pretensjonalność. Minimalizm to główna zasada, dzięki której można stworzyć we wnętrzach wysoki poziom komfortu i zademonstrować status nieruchomości

Projekt sypialni, pokoju dziecięcego w stylu minimalizmu

Ogólne zasady opisane powyżej dotyczą projektowania pozostałych wnętrz. Proste często tapicerowane łóżko, szafy ustawiane są we wnękach, powstają tam również otwarte półki. W razie potrzeby możliwe jest zastosowanie również innych mebli. Ważne jest, aby wszystkie linie mebli były proste. Spokój i równowaga przestrzeni to główne cechy wyróżniające.

We wnętrzach można zastosować lustra i obrazy z abstrakcyjnymi wzorami. Tekstylia do sypialni i pokoju dziecięcego dobierane są zgodnie z kolorystyką pomieszczenia, ale muszą być wysokiej jakości.

Drewno w minimalizmie

W ramach tego stylu we wnętrzach głównie stosuje się naturalne drewno. Służy do ozdabiania podłóg lub ścian, a także do produkcji mebli. Ważne jest, aby były to cenne gatunki drewna, które są przetwarzane z wysoką jakością. Wypełniają przestrzeń naturalnym ciepłem, podkreślają jej elitarny design i status właścicieli nieruchomości.

Dekoracje w minimalizmie

Aby uzyskać minimalizm we wnętrzach, możesz zastosować różne rodzaje dekoracji. Na przykład kwiaty są często używane do ożywiania przestrzeni podczas projektowania wnętrz. Storczyki raczej się nie sprawdzą, ale misterne sukulenty są idealnym rozwiązaniem. Również czarno-białe miejskie zdjęcie pomoże urozmaicić projekt utrzymany w duchu minimalizmu. Ważne jest, aby wybrać akcesorium pasujące do Twojego stylu. Wtedy możliwe będzie osiągnięcie we wnętrzach harmonii, wyjątkowej atmosfery i idealnej estetyki.

Tkaniny w minimalizmie

Tkaniny monochromatyczne są wybierane w tym stylu najczęściej. Styl zakłada dopasowanie tkanin do innych powierzchni wnętrz. Jeśli do dekoracji użyjesz jednego lub dwóch odcieni, to używając na przykład narzuty, możesz dodać kolorowy akcent, aby urozmaicić paletę. Gdy wszystkie powierzchnie będą biało-szare, taka bordowa narzuta stanie się zwracającym uwagę akcentem.

W przypadku pokoi dziecięcych, salonów i innych pomieszczeń obowiązuje ta sama zasada. Wykorzystywane są tutaj wysokiej jakości tkaniny, które mogą być gładkie lub teksturowane. Doświadczeni projektanci wnętrz, używają do projektowania różnorodnych tekstyliów, dzięki czemu wnętrza są przytulne.

Japoński minimalizm

W Europie nuty minimalizmu wyłoniły się z dalekiej Japonii. Warunki życia mieszkańców tego kraju, częste trzęsienia ziemi doprowadziły do ​​tego, że zaczęli tworzyć mobilne i lekkie domy, używając prawie wyłącznie bambusa i papieru. Takie konstrukcje nie bały się wstrząsów i były niedrogie.

Skandynawski minimalizm

Północny klimat i specyfika Skandynawów nie mogły nie wpłynąć na koncepcję aranżacji wnętrz. Duńczycy, Szwedzi, Finowie zaczęli budować nieruchomości z dużymi przestronnymi pokojami już w XIX wieku. Jasne kolory były tam modne jeszcze wcześniej. Pozostali przy tej koncepcji, ponieważ takie kolory są w stanie wizualnie powiększyć przestrzeń, wypełnić ją światłem.

Styl skandynawski charakteryzuje się przytulnymi ciepłymi kocami, kwiatami w pomieszczeniach, dzięki czemu przestrzeń staje się bardziej rodzinna, wygodna i przytulna.

Więcej o stylu skandynawskim dowiesz się z artykułu tej samej autorki https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-skandynawski

Minimalizm = hi-tech?

Styl high-tech to ultranowoczesny przejaw idei minimalizmu. Powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Ojczyzną jest Wielka Brytania, która często staje się przodkiem nowych trendów w modzie. Hi-tech to koncepcja, która zakłada użycie zaawansowanych technologicznie materiałów, oraz zaawansowanych innowacji. Wnętrzom należy nadać maksymalną funkcjonalność i zastosować zaawansowane technologie.

Hi-tech jest inny, ale można go używać w połączeniu z minimalistyczną koncepcją. Oba kierunki mają ze sobą wiele wspólnego, więc łatwo je połączyć. Mają wiele podobieństw, ale nie należy zakładać, że są jednym i tym samym.

Podsumowanie

Obecnie w modzie istnieje wiele minimalistycznych koncepcji aranżacji wnętrz. Dlatego każdy właściciel mieszkania z łatwością wybierze taki, w którym będzie mu maksymalnie wygodnie. Ważne jest nie tylko śledzenie trendów w modzie, ale także wzięcie pod uwagę własnego psychotypu, preferencji wszystkich członków rodziny, przyzwyczajeń i zainteresowań. Przy takim podejściu okaże się, że zrobimy wszystko w najlepszy możliwy sposób.

Aby zaaranżować nieruchomość w sposób jakościowy, wcale nie trzeba zapraszać specjalisty i płacić za jego pracę. Możesz samodzielnie studiować drukowane publikacje i zasoby tematyczne w sieci, a następnie samodzielnie wymyślić wystrój każdego z wnętrz. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić pieniądze i skutecznie ozdobić każdą przestrzeń niepowtarzalnym stylem i charakterem.

Różnorodność dekoracyjnych materiałów wykończeniowych i mebli, które widzimy w sklepach, pomoże wyposażyć mieszkania w stylu minimalizmu. Wystarczy poświęcić trochę czasu i wykazać się kreatywnością!

Zobacz także: https://www.wroclovedesign.pl/6-argumentow-od-projektanta-wnetrz-dlaczego-czarno-biale-wnetrza-nie-sa-nudne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here