Małymi krokami zbliża się sezon wiosenno-letni, okres, gdy rośliny budzą się do życia, trawa powoli zazielenia się i zaczyna rosnąć po zimowej wegetacji, a krzewy i drzewa z wolna pokrywają się pączkami.
Jeśli chcesz wspomóc rośliny w powrocie do formy po zimnych dniach, przymrozkach i braku słońca, warto zainwestować w nawozy, tak, aby nasz ogród czy działka cieszył oko przez cały sezon, aż do późnej jesieni.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaki nawóz do trawy kupić, czytaj dalej
Przed wyposażeniem się w nawóz, warto zastanowić się, jakich ilości i jakich rodzajów nawozów potrzebujemy. Posiadacze niewielkich ogrodów czy działek mogą rozważyć zakup tak zwanych uniwersalnych nawozów ogrodowych, przeznaczonych do wzmacniania wszelkich roślin, w tym również trawników. Takie nawozy nie spełniają w 100% wszystkich wymogów każdej z roślin, jednak dostarczają podstawowych substancji odżywczych.
Nawozy uniwersalne są szczególnie dobrym wyborem w sytuacji, w której przy zakupie specjalistycznych nawozów nakierowanych na poszczególne rośliny, po sezonie musielibyśmy wyrzucać duże ilości wszystkich nawozów. Takie rozwiązanie jest nie tylko nieekonomiczne, ale również niekorzystne dla środowiska. Zakup środka uniwersalnego jest także dobrym wyborem, jeśli nie chcemy przeznaczać dużych kwot na nawożenie – zakup różnych nawozów dla różnych roślin wiąże się ze sporym nakładem finansowym, a uniwersalny środek pozwala na wzmacnianie wszystkich roślin relatywnie niedużym kosztem.
Osoby posiadające duże ogrody czy działki, na których nawozy na pewno nie ulegną zmarnowaniu, mogą rozważyć zakup nawozów specjalistycznych przeznaczonych dla poszczególnych rodzajów roślin. Dostępne są nie tylko nawozy do trawników, ale również do krzewów, drzew, roślin kwitnących, warzyw czy krzaczków owocowych. Takie rozwiązanie wymaga nieco miejsca (aby przechowywać więcej niż jedno opakowanie nawozu) i jest na pewno kosztowniejsze, jednak rośliny, którym dostarczymy składników odżywczych dokładnie dobranych do ich potrzeb, na pewno odwdzięczą się, kwitnąc przez cały sezon i sprawiając, że ogród stanie się ulubionym miejscem całej rodziny i wszystkich przyjaciół.
Dobierając nawóz do trawnika, warto dokładnie przyjrzeć się, jak wygląda miejsce, które chcemy nawozić, jak i same źdźbła. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy trawnik znajduje się w miejscu zacienionym, czy nasłonecznionym, czy jest pokryty chwastami, czy wymaga tak zwanej dosiewki, a także jak mocno jest eksploatowany.
Na nawozie do trawy nie warto oszczędzać – jest to najbardziej „wykorzystywany” fragment ogrodu, bowiem to po niej chodzimy. Szczególnie w ogrodach, w których bawią się dzieci, trawnik wymaga silnej pielęgnacji, aby wytrwał wielogodzinne zabawy maluchów i nie uległ zniszczeniu.
Dobierając preparat do pielęgnacji trawnika, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd trawnika, ale również na moment, w którym chcemy stosować nawóz. Inny skład zawierają preparaty przeznaczone na początek sezonu, a inny – te, które stosujemy na jego zakończenie.
Nawozy trawnikowe tak zwane startowe mają na celu pobudzić trawę do wzrostu i wzmocnić ją po trudnym dla roślin okresie zimowym. Jeśli trawa jest przerzedzona, warto zakupić – oprócz nawozu – również nasiona do dosiewki. Istnieją również specjalne nawozy do „łatania” trawników, które zawierają także nasiona traw szybko rosnących.
Pod koniec sezonu, w okolicach października lub listopada (w zależności od aury pogodowej) stosuje się natomiast nawozy hamujące wzrost trawy i przygotowujące ją na okres wegetatywny. Wzmacniając trawnik przed zimą, pozwalamy mu dotrwać do wiosny w możliwie najlepszym stanie,
Dla osób ceniących sobie ekologię oraz posiadaczy pupili domowych wychodzących do ogrodu, a także dla rodziców małych dzieci – istnieją także nawozy trawnikowe ekologiczne, które nie tylko uchronią planetę przed nadmiarem chemii, ale także sprawią, że dzieci i zwierzaki będą w ogrodzie bezpieczne.
Takie nawozy powstają głównie na bazie obornika, jednak nie trzeba się obawiać zapachu, bowiem są poddawane obróbce w taki sposób, aby nie wydzielały przykrej woni.