tętno

Tętno to inaczej puls, czyli wartość wyznaczająca ilość uderzeń serca na minutę. Prawidłowo powinna ona wynosić ok. 70-80 uderzeń, choć u osób aktywnych fizycznych zdarza się, że to tętno spoczynkowe jest znacznie niższe i wciąż uznaje się je za normę (podobnie sprawa może wyglądać u ludzi starszych).

Niepokojącym objawem będzie jednak zbyt wysokie tętno. Wiedząc, jakie jest prawidłowe tętno, można łatwo stwierdzić, czy ma się problem ze zbyt intensywną i szybką pracą serca. A jako że serce jest jednym z najważniejszych narządów, nie należy go przeciążać. Nadmiernie wysokie tętno też nie będzie dobrym objawem. Warto zatem regularnie sprawdzać jego wartość i pilnować, by nie przekroczyła ona stu uderzeń na minutę.

Jak samodzielnie sprawdzić tętno?

Najlepiej zrobić to z pomocą przeznaczonych do tego urządzeń, które dadzą najbardziej wiarygodny wynik. Nie każdy jednak dysponuje takimi sprzętami. A jak wtedy poradzić sobie z dokonaniem pomiaru pulsu? Zawsze należy go sprawdzać w tych tętnicach, które występują tuż pod powierzchnią skóry. Może to być np. tętnica na nadgarstku lub z boku szyi. Palec środkowy oraz palec wskazujący należy przyłożyć do wybranego miejsca na ciele w taki sposób, by wyczuć tętno. Następnie można od razu włączyć stoper i przez piętnaście sekund liczyć ilość uderzeń serca. Uzyskany wynik należy pomnożyć razy cztery. Końcowa liczba wyznaczy prawdopodobną wartość tętna.

smartband

Jeżeli po dokonanym pomiarze okaże się, że tętno wynosi więcej niż sto uderzeń na minutę, świadczy to o zbyt wysokim pulsie. Może do niego doprowadzić wiele czynników. Wzrost tętna bardzo często jest spowodowany spożyciem napojów alkoholowych, wypiciem mocnej kawy lub herbaty albo przyjęciem napojów energetycznych. Z czasem samoistnie zaczyna spadać i wtedy nie dzieje się nic złego. Takie nagłe skoki pulsu bywają też wynikiem przejścia przez stresującą sytuację, nadmiaru emocji oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli pojawiają się w konkretnych i uzasadnionych okolicznościach, nie są żadnym odstępstwem od normy. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy tętno stale utrzymuje się na wysokim poziomie i nawet to spoczynkowe przekracza wartość stu uderzeń serca na minutę.

Co zrobić, aby obniżyć zbyt wysoki puls?

Tętno, które niezależnie od pory dnia lub nocy utrzymuje się na przesadnie wysokim poziomie, w większości przypadków jest wynikiem rozwiniętych zaburzeń lękowych. Trzeba je zatem wyeliminować. Zaburzenia lękowe pojawiające się przy nerwicy lękowej oraz nerwicy natręctw wywołują szereg niekorzystnych objawów somatycznych, wśród których tym najbardziej charakterystycznym jest właśnie wysoki puls. A skoro przyczyna leży w emocjach, to z emocjami trzeba sobie jakoś poradzić. W leczeniu nerwicy pomocna okaże się regularna psychoterapia, jednakże jeśli objawy są już tak nasilone, że zagrażają zdrowiu lub życiu pacjenta, powinien on wspomóc się lekami farmakologicznymi, które uregulują pracę serca.

jakie jest prawidłowe tętno

Znacznie rzadszą przypadłością jest zbyt niski puls, ale i on powinien być powodem do zmartwienia. Jeżeli jego wartość wynosi mniej niż sześćdziesiąt uderzeń na minutę, oznacza to, że z jakiegoś powodu serce pracuje zbyt wolno. Bardzo często jest to objaw rozwiniętej lub rozwijającej się niedoczynności tarczycy. Niski puls to także jasny sygnał o nieprawidłowej pracy serca bądź różnych chorobach związanych z układem nerwowym. Aby przywrócić mu normę, trzeba rozprawić się z wywołującą go przypadłością. Zwalczanie samych objawów nie ma większego sensu. Należy dowiedzieć się, jakie jest prawidłowe tętno, a po odkryciu w nim pewnych nieprawidłowości udać się do lekarza, by zdiagnozować swój problem. Puls doskonale pokazuje stan całego organizmu. Z tego powodu należy regularnie go sprawdzać.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach bardzo niski puls nie będzie wcale objawem chorobowym. Towarzyszy on praktycznie wszystkim sportowcom i osobom czynnie uprawiającym różne dyscypliny sportowe – wysiłek fizyczny zwiększa bowiem wydolność organizmu i spowalnia pracę serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here