Oczy – to jeden z naszych najważniejszych organów, o który musimy codziennie dbać. Jako receptorowy narząd zmysłu wzroku wymaga higieny, a więc ochrony przed różnymi nieprzyjaznymi czynnikami środowiska i odpowiedniego nawilżania spojówki i rogówki.
Warto również, abyśmy dostarczali naszemu organizmowi optymalnej ilość płynów, dbali o poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, unikali sztucznego światła oraz, co ważne, używali okularów ochronnych podczas pływania czy w trakcie jazdy na nartach. Ale nawet dokładna ochrona może nam nie zawsze pomóc i w pewnym momencie zacznie się rozwijać jakaś choroba oka. Warto się dowiedzieć, jakie są wady wzroku i czym się charakteryzują.
Zacznijmy od często występującej krótkowzroczności
Z języka greckiego zwana myopią stanowi wadą refrakcyjną oka i objawia się tym, że oko skupiające promienie świetlne koncentruje je przed siatkówką. To sprawia niestety, że obraz na siatkówce jest mniej lub bardziej rozmazany, a samo widzenie nieostre. Na szczęście, aby dokonać korekcji wzroku krótkowidzów, stosuje się odpowiednie okulary korekcyjne lub – jeśli nie ma przeciwwskazań – szkła kontaktowe.
Do korekcji wzroku krótkowidza używa się okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Są trzy stopnie krótkowzroczności: mała – do 3 dpt, (dioptrii), średnia – mniej niż 6 dpt, wysoka – więcej niż 6 dpt. Kolejną wadą jest nadwzroczność, medycznie określana mianem hyperopii. U dalekowidza powstaje na skutek niewystarczających rozmiarów przednio-tylnych oka lub przez niedostateczną siłę łamiącą układu optycznego oka (soczewka jest zbyt płaska). Do jej korekcji używa się także okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych (soczewki skupiające). Ich moc optyczną oznacza się w dioptriach, ale ze znakiem „+”. Astygmatyzm – to również wada dotykająca wielu ludzi.
Czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim zaburzoną symetrią obrotową oka. Oznacza to, że jeżeli chore oko ma większą szerokość niż wysokość i wtedy soczewka i rogówka nie skupia światła w okrągłym obszarze siatkówki. Tak tworzy się rozmazany obraz (w jednym z kierunków). Są dwa typy astygmatyzmu, czyli regularny – tutaj oko posiada dwie osie optyczne, wadę tę możemy skorygować okularami ze szkłami cylindrycznymi oraz nieregularny – tutaj rogówka oka jest zdefektowana w wyniku urazu, a osi optycznych jest więcej niż dwie, wadę tę podreperujemy żelami na rogówkę albo szkłami kontaktowymi. Ludzi w starszym wieku może dotknąć starczowzroczność, czyli
pogorszenie widzenia na bliskie odległości związane ze zmniejszeniem lub też utratą zdolności akomodacji oka oraz elastyczności gałek ocznych. To proces nieodwracalny, postępującym z wiekiem.
Jakie są wady wzroku jeszcze?
Wśród nich wyróżniamy tak zwaną achromatopsję, czyli inaczej ślepotę barw. To takie schorzenie, które objawia się całkowitą, a czasem częściową niemożliwością postrzegania wszystkich kolorów. Dzieje się tak, kiedy człowiek posiada bardzo małą albo zerową liczbę tzw. czopków, które odpowiadają za widzenie barw oraz także za ostrość postrzegania. Niestety, jest to wada genetyczna, chociaż możliwe jest też to, że występuje w skutek uszkodzeń, a także przebytych innych, wspomnianych tutaj, chorób oczu. Jest podobna choroba, którą nazwano daltonizmem. Ona z kolei cechuje się po prostu upośledzeniem widzenia kolorów. Osoba (najczęściej jest to mężczyzna w rożnym wieku) z tą wadą nie potrafi rozróżnić jednocześnie barwy zielonej oraz czerwonej.
Jest jeszcze oczopląs (nystagmus). To schorzenie, którego objawem są
niekontrolowane oraz mimowolne oscylacje gałek ocznych. Występuje oczopląs, który może być: poziomy, pionowy, skośny oraz obrotowy. Na koniec należy wspomnieć również o zezie, czyli wadzie charakteryzującej się osłabieniem mięśni ocznych, przez co zmienia się kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Ludzie z zezem mają zakłócone widzenie stereoskopowe. Tylko specjalne okulary, ćwiczenia lub ostatecznie zabiegi chirurgiczne pozwolą na to, aby skorygować zez, który może być rozbieżny lub zbieżny.