Obróbka powierzchniowa

Produkcja narzędzi czy części maszynowych wymaga wieloetapowych działań mających na celu doprowadzenie materiału do odpowiednich właściwości. Jednym z najistotniejszych etapów każdej produkcji jest owa. Proces ten właściwie wykonany sprawia, że obróbka powierzchni nie powoduje znacznych strat w obrabianym materiale i maksymalizuje wydajność. Produkcja elementów wymagających wielu detali może się odbywać tylko z pomocą tego procesu. To szczególnie istotne w branżach, które wymagają precyzji takich jak branża samochodowa zwana też branżą automotive. Obróbka powierzchniowa wykonywana może być kilkoma sposobami, jednak zdecydowanie najpopularniejszym jej rodzajem bez wątpienia pozostaje metoda wibrościerna.

Obróbka powierzchniowa metodą wibrościerną i jej największe zalety

Wśród zalety obróbki metodą wibrościerną bez wątpienia najważniejsza wydaje się ogromna wydajność przy niedużych elementach. Co ważne obróbka powierzchniowa metodą wibrościerną nie tylko doprowadza powierzchnie do idealnego stanu, ale również wymywa detale i zabezpiecza je przed procesem korozyjnym To również najbardziej ekonomiczna z obróbek, co szczególnie widać przy dużych zamówieniach. Obróbka powierzchniowa jest wykonywana za pomocą specjalnych maszyn, które wpływają na wzrost wytrzymałości materiału – np.: na większą temperaturę czy też działanie wilgoci. Najpopularniejsze maszyny do takich czynności to bez wątpienia wibratory kołowe i rynnowe, urządzenia do szlifowania zanurzeniowego oraz maszyny potokowo-obrotowe.

Na czym polega obróbka powierzchniowa metodą wibrościerną?

W telegraficznym skrócie i uproszczonej formie, obróbka powierzchniowa polega na umieszczeniu zadanych detali w specjalnej mieszance zawierającej kształtki ceramiczne lub plastikowe, zanurzone w specjalnym płynie i wymieszanym z wodą. Następnie całość umieszczana jest w urządzeniu przeznaczonym do obróbki, które poprzez silnik wprawiane jest w wibracje lub rotację. W czasie pracy urządzenie powoduje tarcie kształtek o obrabiany materiał, przez co traci on wszelkie zadziory, a jego krawędzie i powierzchnia ulegają wygładzeniu. Co ważne, taka obróbka powierzchniowa może również polerować elementy poddawane temu procesowi. Obróbka powierzchniowa to proces dość skomplikowany, dlatego warto zlecać to doświadczonym firmom takim jak L.M. Zalewski, które na rynku takich usług działają już od kilkudziesięciu lat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here