Rodzaje przeglądów jakie trzeba wykonać na Stacjach Kontroli Pojazdów

Prowadzenie w pełni sprawnego pojazdu to podstawowy warunek bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tutaj nie można sobie pozwolić na niedopatrzenia, gdyż ich cena mogłaby okazać się zbyt wysoka. Każdy układ w samochodzie musi działać bez zarzutu.

Okresowy przegląd pojazdów

Każdy kierowca ma obowiązek dbania o stan techniczny pojazdu. Raz do roku zobowiązany jest udać się Stacji Kontroli Pojazdów w celu dokonania okresowego przeglądu, tzw. okresowych badań technicznych. Jeśli ktoś kupił auto jest z tego obowiązku zwolniony na okres trzech lat, następnie dwóch, a potem, jak pozostali kierowcy musi robić przegląd, co roku. Na przeglądzie takim sprawdzane są m.in.:

· Siła układu hamulcowego

· Amortyzatory

· Luzy w zawieszeniu

· Stan podwozia

· Ustawienia świateł

· Stężenie spalin

· Dane identyfikacyjne samochodu, tzw. numer VIN

· Spisywany jest przebieg

Okresowy przegląd stanu technicznego pojazdu musi wykonać także posiadacz motocyklu, ciągnika siodłowego, innych pojazdów rolniczych, specjalnych, czy ciężarowych.

Przegląd rejestracyjny

Przegląd okresowy to nie jedyny test, jakiemu należy poddać pojazd. Wszystkie konieczne przeglądy pojazdów wykonuje Stacja Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz w Lesznowo. Do Stacji Kontroli Pojazdów powinien udać się każdy, kto dopiero chce zarejestrować auto w Polsce. Nie jest ważne, że samochód został sprowadzony z zagranicy i ma ważne dokumenty potwierdzające jego sprawność wystawione w innym kraju. Zgodnie z przepisami polskiego prawa w takiej sytuacji i tak trzeba udać się na przegląd w rodzimej Stacji Kontroli Pojazdów. Uzyskany tam dokument potwierdzający, że samochód spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest dopuszczony do ruchu drogowego należy złożyć wraz z innymi wymaganymi dokumentami do Wydziału Komunikacji, by uzyskać polski dowód rejestracyjny.

Zgubienie lub zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Do Stacji Kontroli Pojazdów należy się udać zawsze, gdy dojdzie do sytuacji zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję, która w trakcie kontroli stwierdzi, że pojazd ma usterkę, która powoduje zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. W takiej sytuacji funkcjonariusz policji zatrzyma dowód rejestracyjny, a kierowca musi udać do punktu Stacji Kontroli Pojazdów w celu naprawy danej usterki i wykonania dodatkowych badań technicznych, które potwierdzą, że pojazd jest sprawny i dopuszczony do ruchu drogowego, a kierowca może z powrotem otrzymać dowód rejestracyjny. Analogiczna sytuacja występuje, gdy kierowca zgubi dowód rejestracyjny, w celu uzyskania nowego musi przejść przegląd techniczny pojazdu.

Właściwie różne rodzaje przeglądów nie różnią się miedzy sobą rodzajem badań, każdy z nich wykonuje podobny ich rodzaj. Różnią się okolicznościami, jakie wymagają ich wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here