Szukasz pomysłu na hobby, które wspiera aktywność mózgu?

0
1071

Wiele badań potwierdza fakt, że osoby, które w młodości i w wieku średnim również poza pracą rozwijało swój mózg, w wieku dojrzałym nie mają problemu z pamięcią lub te problemy nie są tak duże, jak u innych osób. Dlatego, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym i świadomym życiu, znajdź sobie hobby, które sprzyja rozwojowi umysłu. Niektórzy nie wyobrażają sobie popołudnia bez wypełnienia co najmniej kilku krzyżówek lub rozwiązania Sudoku. Coraz popularniejsze staje się również układanie kostek logicznych.

Klasyczne krzyżówki

Nie wiadomo kiedy wymyślono idee krzyżówek. Wiemy tylko, że pierwsza została opublikowana w 1913 roku jako dodatek do amerykańskiego czasopisma New York World. Ta zabawa logiczna i słowna szybko zyskała popularność na całym świecie. Nic dziwnego. Krzyżówki można bowiem tworzyć w różnych kombinacjach i zakresach trudności. Oznacza to, że mogą je rozwiązywać ludzie w różnym wieku i różnym wykształceniu. Krzyżówki zachęcają do myślenia, kojarzenia faktów i poznawania nowego słownictwa.

Do wyboru są różne rodzaje krzyżówek, w tym między innymi: krzyżówki klasyczne, krzyżówki jolki, krzyżówki panoramiczne, krzyżówki hetmańskie, krzyżówki magiczne, krzyżówki wirówki, krzyżówki wykreślanki. Mnogość odmian powoduje, że każdy może znaleźć swój ulubiony rodzaj krzyżówki, jak również nie można się nimi zbyt szybko znudzić. Krzyżówki to szarady, które mogą umilać zarówno krótkie chwile, jak i całe godziny wolnego czasu.

Rozwiązywanie Sudoku

Sudoku to łamigłówka, która swoje początki miała kilka stuleci temu. Jej zamysł przypomina bowiem idee kwadratu łacińskiego. Współczesna wersja tej gry została jednak spopularyzowana przez Japończyków pod koniec ubiegłego wieku. Na czym polega ten rodzaj zabawy umysłowej? Celem gry jest takie wypełnienie diagramu 9×9, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Taka zgodność musi obejmować także tak zwane podkwadraty, czyli pola 3×3.

Doświadczeni gracze opracowali różne sposoby rozwiązywania Sudoku. Wśród popularnych metod wymienić można, na przykład: dopełnianie lub eliminację. Każdy gracz dobiera swoje ulubione sposoby gry w zależności od poziomu trudności danego diagramu.

Układanie kostek logicznych i sportowych

Godnym polecenia zajęciem jest także układanie kostek logicznych. Tego rodzaju dyscyplina staje się coraz bardziej popularna. Co ciekawe, odbywają się oficjalne, regularne mistrzostwa świata w speedcubingu. Te niewielkich rozmiarów lekkie kostki można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko mamy ochotę. Pozwalają efektywnie zagospodarować czas spędzony na dojeździe autobusem do pracy lub szkoły albo oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Kostki logiczne pozytywnie wpływają na pracę mózgu oraz podkreślają indywidualną osobowość.

Speedcuberzy mają do wyboru co najmniej kilka rodzajów kostek, w tym: 3x3x3, 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7 i większe, a także Magnetic Cube, Mirror Cube, Megaminx, Gear Cube, Pyraminx, Skewb. Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z układaniem kostek Rubika, warto polecić na początek najprostsze ich wersje. Szeroki wybór kostek logicznych i sportowych oferuje sklep Speedcube.pl. W asortymencie sprzedawcy znajdują się propozycje kostek zarówno dla początkujących graczy, jak również specjalistów w ich układaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here