Zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi najczęściej otrzymujemy w zestawie wraz z drzwiami. Konieczność ich zakupu pojawia się wtedy, gdy dochodzi do awarii lub potrzeby wymiany skrzydeł drzwiowych. Wówczas, pojawia się problem – jak odnaleźć właściwy zestaw, który będzie pasował? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż może się wydawać, dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik poświęcony temu tematowi. Dowiesz się z niego jak krok po kroku wybierać zawiasy, jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach oraz jak wygląda ich montaż. 

Zawiasy w drzwiach – bezpieczeństwo i komfort użytkowania 

Zawiasy mają olbrzymi wpływ na funkcjonalność drzwi oraz ich zachowanie w trakcie zwykłego użytkowania. Wybór zawiasów jest ważny szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, gdyż mają wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania oraz zdolność do stawiania oporu przed potencjalnymi intruzami. Do drzwi zewnętrznych warto wybierać zawiasy szczególnie wytrzymałe, wykonane z solidnych i trwałych materiałów. 

Jakie zawiasy wybrać? 

Materiał wykonania ma olbrzymi wpływ na przydatność zawiasów. Wpływa nie tylko na ich funkcje praktyczne, ale również na walory estetyczne. Warto brać pod uwagę obie grupy cech i dokonać wyboru spełniającego te kryteria. Najczęściej wykorzystywanym materiałem są stopy metalowe, specjalnie dostosowane do sposobu wykorzystania zawiasów. Niekiedy stosuje się dwie grupy stopów, odpornych na oddziaływania mechaniczne, korozję oraz zanieczyszczenia. 

Konstrukcja zawiasu ma wpływ na jego dopasowanie do konkretnego modelu skrzydeł drzwiowych. Najczęściej składają się z dwóch elementów połączonych w sposób przegubowy. Jeden z nich przytwierdza się do powierzchni drzwi, drugi – do ościeżnicy lub otworu drzwiowego. Sposób mocowania obu elementów ma olbrzymi wpływ na przydatność i żywotność całego zestawu. 

Ponadto rozróżnić można kilka grup zawiasów dedykowanych do skrzydeł wykonanych z odmiennych tworzyw. Znajdziesz między innymi zawiasy przeznaczone do montażu do drzwi drewnianych, do drzwi wykonanych ze szkła, do drzwi PCV, do drzwi aluminiowych, a także do drzwi ażurowych (np. Tarasowych, balkonowych). Najważniejszy jest wybór zawiasów wykorzystywanych w drzwiach zewnętrznych (drewnianych i metalowych), które powinny być szczególnie wytrzymałe i gwarantować odporność nawet w przypadku prób sforsowania. 

Porady w montażu zawiasów drzwiowych 

Samodzielny montaż zawiasów nie jest szczególnie trudny i może go przeprowadzić nawet osoba średnio zorientowana w tym temacie. Konieczne jednak będzie wykorzystanie odpowiednich narzędzi, takich jak zwykły śrubokręt, miarka budowlana, młotek. Warto też przygotować dodatkowo: nożyk, ołówek stolarski, kliny drewniane oraz wkrętarkę. Jeśli w zestawie zawiasów nie ma dedykowanych do nich śrubek, konieczne będzie również wyposażenie się w te elementy montażowe. 

Montaż polega na przymocowaniu zawiasów do drzwi za pomocą śrubek. Niekiedy korzysta się w tym celu ze specjalnych systemów automatycznego wkręcania lub bardziej skomplikowanych rozwiązań – na przykład wykorzystywanych w drzwiach garażowych lub bramach. W przypadku drzwi w domach i mieszkaniach – montaż trwa krótko i często zajmuje mniej niż 10-15 minut. 

Na koniec pragniemy polecić zawiasy do drzwi – sklep Sparta, w którego ofercie znajdziesz niemal wszystkie dostępne rodzaje zawiasów. Niezależnie od rodzaju drzwi, sposobu wykonania, materiału lub miejsca ulokowania – znajdziesz dedykowany do nich, idealnie dopasowany system zawiasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here