Hale udojowe

Jedną z rzeczy, która często zawraca głowę hodowcom bydła mlecznego jest to jak połączyć uzyskiwanie jak największej ilości mleka z dobrostanem krów. Wiele norm w naszym kraju i Unii Europejskiej pomaga osiągnąć ten cel. Pomocne, szczególnie dla dużych ferm mlecznych może okazać się wprowadzenie udoju w hali udojowej. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Czym różnią się projekty hal udojowych? Jak hale udojowe wpływają na zwierzęta?

Hala udojowa – co to takiego?

Hala udojowa to pomieszczenie, w którym wykonuje się wszystkie czynności związane z udojem mechanicznym, czyli także mycie i dezynfekcja sprzętu. Możemy wyróżnić kilka typów hal np. bok w bok, karuzela, tandem. Każdy projekt hali udojowej można dostosować pod względem ilości stanowisk, aparatów udojowych, wielkości całego pomieszczenia i stopnia zmechanizowania. Parametry udoju można dostosować indywidualnie do każdego zwierzęcia. System bierze pod uwagę jego stan fizjologiczny, czas udoju i przejścia do aparatu udojowego. Dzięki przezroczystym elementom można również na bieżąco oceniać jakość mleka, oczywiście są także specjalne systemy, które oceniają m.in. ilość komórek somatycznych.

Hale udojowe a dobrostan bydła

Dzięki nowoczesnym systemom, które dostosowują czas udoju i siłę ciśnienia według potrzeb konkretnego zwierzęcia zmniejsza się poziom stresu krów. System zawsze działa tak samo, a rutyna również należy do czynników zmniejszających stres u zwierząt. Mniejsze napięcie oznacza mleko lepszej jakości i większe zyski. Przyczynia się również do ograniczenia problemów behawioralnych czy chorób, które mogłyby pojawić się wskutek osłabienia organizmu zbyt długim stresem. Krowy bardzo szybko przyzwyczajają się do maszyn i w zdecydowanej większości przypadków spokojnie reagują na ich widok. Obsługa maszyn jest prosta, co pomaga pracownikom poświęcić więcej uwagi zwierzętom. Maszyny są także regularnie konserwowane, a elementy mające bezpośredni kontakt ze zwierzętami jak kubki udojowe są wymieniane bardzo często, co ogranicza powstawanie mikrouszkodzeń wymienia. Dokładna higiena przedudojowa i poudojowa, dezynfekcja sprzętu i korzystanie z usług profesjonalnych firm przy montażu hal udojowych przyczynia się do jeszcze większego bezpieczeństwa tego rozwiązania.

Różne typy, te same korzyści

Jak już wspomnieliśmy mamy różne rodzaje hal udojowych. Każdy projekt można dostosować do potrzeb klienta. Hale typu karuzela są najbardziej wydajne i korzystają z nich duże przedsiębiorstwa. Hale bok w bok lub rybia ość są bardzo popularne w Polsce i z powodzeniem można je stosować przy średnich stadach. Projekty hal udojowych można dopasować pod względem położenia stanowisk, ale także ze względu na sposób zakładania aparatów udojowych czy położenia korytarza. Projekty wraz z czasem można modyfikować, co ma istotne znaczenie przy każdym stadzie krów mlecznych. Bez wątpienia hale udojowe to ekonomiczne rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić cenny czas, usprawniają pracę gospodarstwa i pozytywnie wpływają na jego dalszy rozwój.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Centrumrolnictwa.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here