Mata do dezynfekcji – narzędzie do walki z wirusami

0
1677

Wirusy, bakterie i grzyby to szkodliwe mikroorganizmy powodujące choroby zarówno u zwierząt jak i ludzi. Skuteczna walka z nimi to przede wszystkim dbanie o higienę i regularna dezynfekcja.

W dobie pandemii koronawirusa zwiększyła się świadomość ludzi odnośnie ochrony zdrowia, ale pamiętajmy, że maty odkażające obecne są na rynku od wielu lat, są skuteczne i łatwe w użytkowaniu.

Mata do dezynfekcji – rodzaje i struktura

Wyróżnia się dwa główne rodzaje mat:

  • mata najazdowa – przeznaczona do dezynfekcji w ruchu pojazdowym
  • mata przejściowa – stosowana w ruchu pieszym.

Oba typy mają za zadanie zdezynfekować powierzchnię, z którą się stykają, a dzieje się to pod wpływem nacisku na matę. Mata składa się z trzech warstw, dolnej, środkowej i górnej.

  1. Dolna- to nieprzepuszczalna, gładka lub antypoślizgowa warstwa materiału, odporna na przetarcia i rozdarcie.
  2. Środkowa- to odpowiedniej grubości pianka, którą nasącza się właściwie dobranym środkiem odkażającym. Nie powinna się odkształcać w trakcie użytkowania.
  3. Górna- to materiał elastyczny a jednocześnie odporny na uszkodzenia, musi umożliwiać swobodny przepływ substancji odkażającej.

Niezwykle ważny jest też rozmiar maty, w przypadku maty przejazdowej wszystkie koła powinny wykonać pełny obrót na niej, a przejściowa mata do dezynfekcji musi leżeć w takim miejscu, by nie dało się jej ominąć.

Jakie stosować substancje odkażające

Przede wszystkim należy stosować substancje, które nie zaszkodzą ani użytkownikowi ani samej macie, dlatego odradza się np. chlor. Warto wziąć pod uwagę miejsce usytuowania takiej maty oraz intensywność jej użytkowania. Dlatego też aldehydy nie sprawdzą się w zamkniętych pomieszczeniach, przez swój silnie drażniący zapach, a mieszaniny kwasów octowych łatwo odparowują pod wpływem m.in. czynników atmosferycznych.

Jak dbać o matę

Nawet najwyższej jakości maty firmy Dezenfex, jeśli nie będą odpowiednio użytkowane oraz utrzymanie w czystości, nie będą dość skuteczne w walce z wirusami i bakteriami. Dlatego powinny być umieszczone na oczyszczonej i dobrze przygotowanej powierzchni, regularnie oczyszczane z brudu, odtłuszczane a środek dezynfekujący cyklicznie odpowiednio często dolewany.

Dbanie o zdrowie swoje i innych to obowiązek nas wszystkich, nie tylko właścicieli firm i ogólnodostępnych obiektów publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here