Wybieramy systemy ochrony przeciwprzepięciowej do domu

Systemy ochrony przeciwprzepięciowej mają za zadanie ochronić nasz dom przed skutkami wahań napięć w sieci energetycznej. Takie sytuacje mogą zdarzać się niezależnie od pory roku, choć najczęściej przytrafiają się latem. To właśnie wtedy dochodzi do największej liczby wyładowań atmosferycznych, które są jedną z przyczyn powstawania przepięć. Skutkiem uderzenia pioruna w napowietrzną sieć energetyczną jest powstanie impulsu, który może być odczuwalny w instalacji nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zdarzenia.

Ochrona przed takimi zdarzeniami polega na montażu urządzeń, mających za zadnie przejąć na siebie nagły wzrost napięcia. Domowa instalacja powinna być wyposażona w ochronniki przepięć, bo dzięki temu minimalizujemy ryzyko strat. Warto wiedzieć, że w przypadku wielu domowych urządzeń, już niewielki wzrost napięcia może skutkować trwałym uszkodzeniem. Z tego względu, systemy ochrony przeciwprzepięciowej muszą być dostosowane do rodzaju instalacji i sprzętów, które mają być ochraniane

Niezawodna ochrona przed piorunami dla każdego

Na szczęście, sprzedawane obecnie systemy ochrony przeciwprzepięciowej to przystępne cenowo urządzenia, które mogą być zamontowane także w już istniejących budynkach. Jeżeli mieszkamy w tzw. starym budownictwie, dobrym pomysłem będzie kompleksowa modernizacja instalacji elektrycznej. To zwiększy poziom bezpieczeństwa, i to nie tylko z powodu ograniczenia skutków przepięć. Nowa, właściwie poprowadzona instalacja to mniejsze ryzyko zwarć czy przeciążeń.

Różne rodzaje zabezpieczeń

W ofercie producentów znajdziemy różnorakie systemy ochrony przeciwprzepięciowej projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach. W domowych warunkach optymalnym wyborem będą ochronniki przepięć, montowane w tradycyjnej skrzynce bezpiecznikowej. Wybierając moduły w klasie ochrony 1+2 eliminujemy większość zagrożeń, które mogłyby uszkodzić nasz domowy sprzęt. Dodatkową ochronę zapewnią ochronniki klasy 3, ale je stosuje się raczej tam, gdzie zachodzi szczególna potrzeba izolowania urządzeń od zmian w sieci energetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here